Wielu polskich pracodawców zastanawia się jak znaleźć pracowników z Ukrainy. Pracownicy ze wschodu są równie solidni jak rodzimi, a w kraju brakuje porządnych fachowców w wielu sektorach gospodarki. Do tego, uproszczona procedura zatrudnienia dodatkowo zachęca do rekrutacji naszych wschodnich sąsiadów. Aż 40% polskich przedsiębiorców ma w planach zatrudnienie pracowników z Ukrainy. Jednak nie wystarczy tylko rozlepić ogłoszenia z ,,praca dla Ukraińca’’ w tytule. 

Jak zatrudnić pracowników z Ukrainy?

gdzie szukać pracowników z ukrainy do pracyWiele poważnych firm zastanawia się nad zatrudnieniem Ukraińców. Są oni bowiem uważani za pracowitych, lojalnych oraz godnych zaufania ludzi, którzy są skłonni podejmować zatrudnienie także niechętnie wybieranych przez Polaków. Ich oczekiwania finansowe są sporo niższe od obywateli naszego kraju, co wynika z dużo niższych pensji wypłacanych w ich ojczyźnie. Gdzie szukać pracowników z Ukrainy do pracy w Polsce? Samo znalezienie jest jednak prostym zadaniem, zwłaszcza jeśli zależy nam na zatrudnieniu jak największej liczby osób o odpowiednich kwalifikacjach. Nie każda firma może sobie pozwolić sobie na samodzielne przeprowadzenie czasochłonnego procesu rekrutacji oraz dopełnienia wszystkich formalności związanych z zatrudnieniem obywatela Ukrainy w swoich szeregach. Naczelną zasadą outsourcingu jest ,,jeśli nie wiesz jak coś zrobić, to zleć to komuś’’. W branży HR działa wiele agencji zatrudnienia, które posiadają w swojej ofercie rekrutację i zatrudnianie pracowników ze wschodu. Inne osoby wolą mieć wszystko pod kontrolą i na własną rękę szukać pracowników. Kluczem są do tego są fora i strony internetowe. Rekrutacja czynna polega polega na samodzielnym wyszukiwaniu odpowiednich kandydatów. Prowadzi się ją za pomocą różnych kanałów (portale ogłoszeniowe, fora, portale dla pracowników, media społecznościowe). Taka metoda sprawdzi się przy poszukiwaniu zaledwie kilku pracowników. Rekrutacja czynna to metoda czasochłonna i zazwyczaj szuka się tym sposobem osób ze specjalnymi kwalifikacjami.

Inną metodą rekrutacji jest rekrutacja bierna. Polega ona na umieszczaniu ogłoszeń w strategicznych miejscach, gdzie pracownik łatwo je znajdzie (media branżowe, portale tematyczne i ogłoszeniowe). Warto umieszczać ogłoszenia na ukraińskich portalach internetowych. Wiele z nich ma polskie wersje językowe. Nie możemy też zapomnieć o mediach tradycyjnych oraz starej jak świat poczcie pantoflowej i polecenia przez znajomych. Może to być metoda autonomiczna lub uzupełniająca do rekrutacji czynnej.