W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z wieloma różnymi urządzeniami automatycznymi. Bardzo wiele z nich działa z wykorzystaniem różnych form zasilania. W wielu rodzajach sprzętów stosowane są silniki działające w oparciu o prąd stały. Są one wykorzystywane w automatyce pojazdów, urządzeniach medycznych, drzwiach przesuwnych czy też w automatyce przemysłowej. Szerokie zastosowanie sprawia, że odgrywają istotną rolę w wielu gałęziach gospodarki – głównie w przemyśle.

Najpopularniejsze metody wykorzystania silników prądu stałego

silniki prądu stałegoNa polskim rynku dostępnych jest wiele modeli silników, które działają w oparciu o zasilanie prądem stałym. Są one bardzo często wykorzystywane w rozdzielnicach energetycznych. Zadaniem takich urządzeń jest przyjmowanie i rozdział energii elektrycznej, która jest dostarczana w ramach trójfazowego prądu przemiennego. Rozdzielnice z silnikami prądu stałego są wykorzystywane w sieciach energetyki przemysłowej oraz ogólnie w branży energetycznej. Silniki prądu stałego stosowane w rozdzielnicach służą do zmiany położenia styków, która umożliwia zmianę trybów pracy na próbę, pracę i rozdział energii. Wspomniane wyżej silniki są wykorzystywane również do napędzania mechanizmów w drzwiach i bramach automatycznych. Takie automatyczne systemy otwierania i zamykania drzwi i bram są często wykorzystywane w pociągach, zakładach przemysłowych, fabrykach czy też magazynach w celu ułatwienia i usprawnienia pracy. Oczywiście silniki tego rodzaju są również wykorzystywane do napędzania różnych maszyn i urządzeń wykorzystywanych w produkcji, przetwarzaniu różnych wyrobów oraz w innych procesach przeprowadzanych w firmach przemysłowych. W związku z tym na rynku dostępnych jest mnóstwo silników elektrycznych tego rodzaju, których budowa i działanie jest dopasowane do zróżnicowanych zastosowań.

Znalezienie odpowiednich silników działających w oparciu o prąd stały, nie stanowi dzisiaj wielkiego problemu. W Polsce działa bowiem wielu producentów, którzy zajmują się wytwarzaniem takich jednostek napędowych. Oferowane przez nich rozwiązania są bardzo trwałe i działają w sposób niezawodny. Współcześni producenci posiadają w swoich ofertach mnóstwo standardowych silników, ale w razie konieczności są w stanie dopasować takie urządzenia do konkretnych zastosowań w maszynach przemysłowych, bramach automatycznych, itp. Znalezienie takich producentów nie powinno stanowić dla nikogo większego problemu. Wiele takich firm umieszcza informacje na temat swoich ofert w Internecie.