Acetylen to jeden z najpowszechniejszych gazów, wykorzystywanych podczas spawania. Dzięki swoim właściwościom zapewnia optymalną temperaturę punktową oraz niskie straty ciepła. Najwyższe temperatury osiąga w ogniu. Co ważniejsze, podczas jego spalania, potrzebna jest minimalna ilość tlenu. Podczas wykonywania prac związanych ze spawaniem, ważne jest wykorzystywanie odpowiednich urządzeń oraz najwyższej klasy sprzętów, co przekłada się zarówno na jakość pracy, jak również jej bezpieczeństwo. 

Przewody ciśnieniowe – zastosowanie

przewody ciśnieniowe do acetylenuAcetylen powszechnie wykorzystywany jest we wszelkiego rodzaju pracach spawalniczych. Ta metoda łączenia ze sobą materiałów metalowych, powszechnie wykorzystywana jest w różnego rodzaju branżach. Przede wszystkim w branży konstrukcyjnej pozwala na tworzenie trwałych i wytrzymałych szkieletów pojazdów oraz innego rodzaju maszyn. W różnego rodzaju halach produkcyjnych, które zostały wzniesione w oparciu o konstrukcje z metalu, wiele elementów, obok nitów, posiada również łączenia spawane. Podczas pracy ważne jest, aby wykorzystywać odpowiedni ubiór oraz maski ochronne, które zabezpieczają twarz oraz oczy. Przewody ciśnieniowe do acetylenu to jeden z elementów urządzeń wykorzystywanych podczas spawania. Powinny one być bardzo wytrzymałe, szczelne a także elastyczne, aby uniknąć zagięć, które mogłyby blokować przepływ gazu. Najczęściej spotyka się przewody ciśnieniowe pojedyncze oraz podwójne, które przewodzą gaz oraz tlen. W przypadku acetylenu najwyższą temperaturę spalania osiąga w ogniu oraz wymaga do tego procesu niewielkiej ilości tlenu. Dodatkowo zapewnia odpowiednią do pracy temperaturę punktową, dlatego jest najbardziej rozpowszechnionym gazem w branży spawalniczej. Odpowiednie wyposażenie oraz przewody ciśnieniowe umożliwiają przeprowadzenie bezproblemowej, sprawnej pracy. Przewody te posiadają odpowiednią konstrukcję oraz warstwę wzmacniającą, która umożliwia prace pod ciśnieniem.

Podczas spawania jednym z najczęściej wykorzystywanych gazów jest acetylen. Niezbędne jest odpowiednie wyposażenie, w postaci przewodów ciśnieniowych, które z butli, przekażą gaz do rączki spawalniczej. Przewody wytrzymują ciśnienie do 20 barów oraz mogą pracować w temperaturach od – 20 do 60 stopni Celsjusza. Dzięki odpowiedniej konstrukcji są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i giętkie, co pozwala uniknąć załamań i zatorów podczas przewodzenia gazu. Obok samej jakości narzędzi, ważne jest również posiadanie odpowiedniego stroju, rękawic oraz maski ochronnej.