W ostatnim czasie coraz więcej słyszymy o pladze kleszczy. Znajdują się one w koronach drzew, w krzewach, a nawet w roślinności znajdującej się na ziemi. Bez problemu więc możemy zostać ukąszeni przez tego pasożyta podczas spaceru w parku, odpoczynku w lesie, czy pieszej wycieczki na łąkę. Tego typu ukąszenia po odpowiednim usunięciu kleszcza mogą okazać się zupełnie niegroźne, ale musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jest jednak grupa pasożytów, która jest nosicielami bakterii z rodzaju Borrelia, które są odpowiedzialne za słynną boreliozę.

Jak wykryć zakażenie chorobami odkleszczowymi?

dokładne badanie kleszczyBorelioza to podstępna choroba. Początkowo jej jedynym objawem jest niewielki rumień, który z każdym dniem zaczyna się powiększać. Do tego dochodzą objawy grypopodobne, które wiele osób myli właśnie z grypą lub przeziębieniem. Choroba ta może mieć tragiczne skutki, w tym śmiertelne. Z tego też powodu warto zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie rozwój technologii pozwolił nam na wczesne wykrywanie potencjalnych chorób. Okazuje się, że dokładne badanie kleszczy w kierunku boreliozy każdy z nas może wykonać na własną rękę. Wystarczy za pomocą przeglądarki internetowej odnaleźć laboratorium, w którym jest możliwość wykonania takiego badania. Badanie to nie jest kosztowne, w związku z czym każdy może je wykonać, aby mieć pewność co do zakażenia. Aby jednak móc je wykonać musimy wykonać szereg czynności. Kiedy zauważymy, że zostaliśmy ukąszeniu przez kleszcza należy usunąć go w bezpieczny sposób, na przykład za pomocą specjalnych przyrządów. Usuniętego kleszcza należy umieścić w przezroczystym pojemniku, który możemy otrzymać w laboratorium wykonującym takie badanie. Jałowy pojemnik z umieszczonym w nim pasożytem należy jak najszybciej dostarczyć do punktu wykonującego owe badanie. Badanie wykonywane jest na doskonałym sprzęcie, który z wysoką czułością oraz precyzją wykonuje badania. Wyniki otrzymujemy bardzo szybko, bo już po kilku dniach. Dzięki temu możemy z dużym prawdopodobieństwem określić, czy jest możliwość zakażenia. Badanie takie nie jest kosztowne, w związku z czym każdy może sobie pozwolić na jego wykonanie.

Już za niewielką kwotę możemy dokładnie zbadać kleszcza. Takie badanie jest honorowane we wszystkich placówkach zdrowia, w związku z czym warto jest je wykonywać. Badanie takie da nam stuprocentową pewność co do tego, czy dany pasożyt został zakażony krętkami Borrelia, a w związku z tym, czy my moglibyśmy zostać zakażeni. Warto jest więc zainteresować się tym tematem, poczytać nieco więcej o korzystać płynących z jego wykonywania i być może zdecydować się na wykonanie takich badań. Gorąco zachęcam!