Narzuta na łóżko pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również często jest wykorzystywana do dogrzewania się zimową nocą. Kiedy noce są bardzo mroźne, koc może nie być wystarczający – zwłaszcza jeśli jest wykonany z cienkiego materiału. Wtedy zakup odpowiedniej narzuty jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Dobrze jest dotknąć materiału, poczuć go, ale nie zawsze mamy taką możliwość.

Tkaniny pikowane i pledy jako rodzaje narzut

narzuty na łóżko 180x200Zresztą niektórzy nie lubią zakupów w sklepach stacjonarnych. Wtedy dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup narzuty w sklepie online. Przed dokonaniem zakupu trzeba jednak dowiedzieć się wszystkiego o narzucie – nie tylko o wyglądzie, kolorystyce, ale przede wszystkim o tym, z jakiego materiału została wykonana. Ogólnie rzecz biorąc, narzuty można podzielić na narzuty pikowane oraz na pledy. Te pierwsze są zdecydowanie grubsze, ponieważ podszywa się je specjalną włókniną. Dzięki temu pełnią one również funkcję grzewczą. Z kolei pledy są bardzo cienkie, wykonane z jednorodnego materiału i nie mają dodatkowego podszycia. Nadają się idealnie do pełnienia funkcji dekoracyjnej, ale niekoniecznie są rozwiązaniem dla osób, które lubią przykrywać się nocą narzutami. Najczęściej na polskim rynku można znaleźć narzuty, które wykonane są z mieszanych materiałów. Do produkcji narzut wykorzystuje się zarówno materiały naturalne jak i syntetyczne. Wymieszanie tkanin naturalnych i syntetycznych sprawdza się naprawdę doskonale. Takie narzuty spełniają zdecydowanie najwięcej funkcji i są bardzo uniwersalne. Tego typu narzuty na łóżko 180×200 można jak najbardziej prać. Wcześniej jednak konieczne jest zapoznanie się z zaleceniami dotyczącymi prania tkaniny. Informacje o tym można znaleźć na metce narzuty. Każdemu zależy na tym, by okrycie łóżka było utrzymywane w czystości. W związku z tym narzutę trzeba co jakiś czas prać. Lepiej by była wykonana z materiału, który można prać w pralce. Ręczne pranie narzut może być bardzo męczące. Istnieją dwa sposoby doboru narzuty do aranżacji danego pomieszczenia. Z jednej strony można dobrać narzutę, która będzie idealnie wkomponowywać się we wnętrze i dopełniać je.

Z drugiej strony możliwe jest przełamanie aranżacji sypialni właśnie przy pomocy narzuty. Dzięki narzucie można nadać pomieszczeniu kontrastu, który również jest bardzo ciekawy. Jeśli decydujemy się na funkcję dopełniającą aranżację, konieczny jest wybór takiej narzuty, która kolorystycznie będzie pasować do wnętrza. Jeżeli mamy ochotę na odrobinę szaleństwa, możemy przełamać kolorem narzuty całą aranżację.