W wielu przedsiębiorstwach wykonywanie podstawowych zadań związanych z działalnością związane jest ściśle z płynnym zapewnieniem dostaw materiałów na stanowiska pracy. Przepływ ładunków jest również konieczny w branży magazynowej i logistycznej. Przedsiębiorcy mając do dyspozycji szeroką gamę specjalistycznych urządzeń przenośnikowych mogą budować konfigurowane w dowolny sposób ciągi transportu wewnętrznego.

Wszechstronnie wykorzystywane taśmy z gumy do transporterów

dobre taśmy gumoweSprawne przenoszenie różnorodnych ładunków przedsiębiorcy powierzają specjalistycznym urządzeniom transportującym. Wśród nich należy wymienić podajniki rolkowe, łańcuchowe oraz transportery taśmowe. Zestawiając odpowiednio poszczególne podajniki można tworzyć bardzo skomplikowane, sprawnie działające linie. Do najpopularniejszych urządzeń transportujących należą podajniki taśmowe, a ich uniwersalność zastosowań wynika wprost ze stosowanych rodzajów taśm nośnych. Najczęściej spotkamy w przedsiębiorstwach różnych branż podajniki zaopatrzone w dobre taśmy gumowe zbudowane warstwowo. Budowa warstwowa zapewnia uzyskanie odpowiedniej wytrzymałości i elastyczności pozwalającej na długotrwałe użytkowanie. W skład warstwowej budowy taśmy gumowej wchodzi oczywiście guma rdzeniowa zespolona z tkaninami z tworzyw sztucznych którymi są poliestry oraz poliamidy. Wierzchnie warstwy wykonane obustronnie z gumy są pokrywane wzmacniającą warstwą poliuretanową. Ma ona zabezpieczenie taśmy przed czynnikami zewnętrznymi i determinuje parametry odpornościowe. Taśmy gumowe dla uzyskania dobrych parametrów antypoślizgowych pokrywa się specjalnymi aplikacjami. W szczególnych przypadkach na powierzchni taśmy gumowej umieszcza się tzw. zabieraki lub falbany wykonane z gumy. Producenci gumowych taśm transportujących dostarczają je do odbiorców w wersji zamkniętej bezkońcowo wstęgi, gotowej do założenia na podajnik lub w postaci pasa wymagającego zespolenia. Łączenie obu końców gumowej taśmy transportującej wykonuje się w procesie wulkanizacji przy użyciu specjalnych pras stacjonarnych lub przenośnych.  

Transportery z taśmami gumowymi są najczęściej wykorzystywanymi podajnikami w wielu branżach przemysłu od wydobywczego aż po branżę medyczną. Za ich pomocą przenoszone są ładunki zarówno sypkie jaki i zamknięte w kartonach lub drobnicę. Wszystko zależy od rodzaju taśmy i umieszczonych na jej powierzchni aplikacji. Aby zdobyć więcej informacji na temat budowy i szerokiego zastosowania taśm gumowych należy odwiedzić strony internetowe producentów.