W budownictwie obiektów z przeznaczeniem na różnego rodzaju działania gospodarcze panuje powszechny trend aby budować szybko ale z zachowaniem jak najlepszych parametrów technicznych. Aby sprostać tym założeniom stosuje się świetne prefabrykowane płyty warstwowe. Powstają z nich całe konstrukcje hal produkcyjnych, magazynowych, obiektów sportowych i handlowych. Są bardzo często wykorzystywane do budowy mroźni i chłodni ze względu na świetne walory izolacji termicznej. Na rynku występują różnego rodzaju płyty warstwowe o odmiennych rdzeniach ale najlepsze parametry posiada płyta izolacyjna PIR.

Zalety i budowa płyt warstwowych PIR

odporne płyty izolacyjne pirZ połączenia blach i warstwy izolacyjnej z pianki poliizocyjanouretanowej powstają bardzo odporne płyty izolacyjne PIR. Proces trwałego łączenia okładzin blaszanych ze sztywną pianką PIR odbywa się na liniach produkcyjnych. Producenci wytwarzają płyty izolacyjne PIR  w różnych grubościach rdzenia aby zapewnić możliwość jak najszerszego wyboru oraz dopasowania do potrzeb izolacyjnych. Należy wspomnieć, że pianka poliizocyjanouretanowa posiada nawet 20 razy większe zdolności termoizolacyjne od wełny mineralnej przy cieńszej warstwie pianki. Podczas fazy produkcji w płytach warstwowych wykonuje się tzw. zamki w postaci frezów w piance. Ułatwiają one montaż i sprawiają, że płyty na łączeniach są doskonale dopasowane. Dzięki temu likwiduje się tzw. mostki termiczne powodujące przenikanie powietrza z zewnątrz. W płytach umieszczane są również systemy mocujące. Okładziny blaszane wykonuje się z blach nierdzewnych pokrytych poliestrem. Do produkcji pokryć dachowych używa się blach o profilu trapezowym lub falistym. Do dociepleń elewacji stosowana jest płyta warstwowa o profilu najczęściej gładkim. Tego rodzaju panele posiadają najczęściej okładzinę blaszaną z jednej strony. Są one dodatkowo zabezpieczane przed działaniem czynników atmosferycznych. W przypadku płyt warstwowych PIR produkowanych do budowy ścian wewnętrznych wystarczy warstwa ochronna z poliestru. Aby ułatwić dopasowanie do gustu inwestora płyty warstwowe produkuje się w bardzo wielu kolorach.

O zaletach płyt izolacyjnych PIR można pisać bardzo dużo i najlepiej zapoznać się z ofertą producentów zawartą na stronach internetowych. Ograniczymy się jednak do przedstawienia najważniejszych. Płyty warstwowe PIR dzięki odporności nie wymagają remontów i napraw przez długie lata. Są odporne na zagrożenia biologiczne w postaci gryzoni, mchów, glonów i porostów. Są również odporne na działanie ognia. Konstrukcje z płyt warstwowych są lekkie i można je wznosić na gruntach o małej zwięzłości. Panele świetnie dopasowują się i łączą z innymi technologiami budowlanymi.

Kategorie: Remonty