Karp jest rybą, która chyba każdemu Polakowi kojarzy się tylko z jednym. Mowa tu oczywiście o Świętach Bożego Narodzenia. Przed tym okresem karpie przeżywają swój naprawdę ciężki czas. Niemniej jednak wielu wędkarzy nie zjada ani nawet nie zabija złowionych przez siebie karpii. Ryby te są gatunkiem szlachetnym, który w polskich wodach pływa od wieków. Złowienie dzikiego karpia takiego jak rzeczny sazan jest naprawdę sporym wyzwaniem i daje mnóstwo satysfakcji. Żeby tak duże ryby łowić to konieczne jest jednak posiadanie sprawdzonego sprzętu.

Najlepsze wędki karpiowe

wędka karpiowa mikadoNajgorszą rzeczą jaka może spotkać wędkarza to złamanie wędki podczas holowania największej ryby w życiu. Utrata tak cennego trofeum może spowodować naprawdę sporą irytację i nawet tak cierpliwych ludzi jak wędkarze mogą takie sytuacje wyprowadzić z równowagi. W związku z tym jeśli udajemy się na łowisko, w którym jest szansa na złowienie naprawdę sporego karpia to nie możemy lekceważyć sytuacji i zabierać ze sobą słabej jakości sprzęt. Żeby mieć pewność, że holowana ryba nie ucieknie z naszego haka musimy posiadać naprawdę solidną wędkę ale również mocny kołowrotek, żyłkę, przypon oraz sporo umiejętności związanych z holowaniem takich okazów. Na chwilę obecną wielu wędkarzy przybywających do sklepów wędkarskich pyta o sprzęt jakim jest wędka karpiowa Mikado. Firma ta działa na naszym rynku od wielu lat i dała się poznać jako marka produkująca naprawdę solidne wędziska. Oprócz wędek karpiowych produkują oni również całe mnóstwo ciekawych dodatków jakimi są przykładowo: podajniki do method feeder, koszyki zanętowe, kołowrotki czy też podbieraki karpiowe. Sporo osób chwali sobie również wędziska spiningowe produkowane przez wspomnianą firmę. Decydując się na zakup wędki karpiowej musimy pamiętać o tym, że jeśli mamy zamiar łowić nią ryby metodą gruntową to konieczne może okazać się kupno sygnalizatorów elektronicznych. Wędki karpiowe wyróżniają się dość sztywnymi szczytówkami, na których nie widać brań a wspomniany sygnalizator taką sytuację rozwiąże.

Przy łowieniu karpii wędka ma ogromne znaczenie ale nie jest wszystkim co musi wędkarz posiadać. Podczas holowania karpia nawet takiego, który waży zaledwie pięć kilogramów dochodzi do bardzo dużego obciążenia kołowrotka. Wędkarze specjalizujący się w łowieniu karpii decydują się więc najczęściej na kołowrotki ze wzmacnianym kabłąkiem oraz tzw. wolnym biegiem, który pozwala na bardziej ostrożne holowanie ryby. Dzięki tej funkcji ryba nie zabierze naszej wędki do wody podczas chwili nieuwagi.