Żyjemy w czasach, które z jednej strony pozwoliły wielu osobom na zgromadzenie kapitału umożliwiającego na życie na poziomie zbliżonym do tego, na jakim funkcjonują obywatele krajów Europy Zachodniej, ale z drugiej nie pozwalają na w pełni bezpieczne i rentowne inwestycje w instrumenty finansowe, z powodu niskiego oprocentowania lokat bankowych oraz dużych wahań na międzynarodowych rynkach finansowych, jakie miały miejsce w ostatnich latach. Nic więc dziwnego, że wielu inwestorów zwraca swoją uwagę na rynek nieruchomości.

Popularność wynajmu mieszkań w miastach

mieszkaniaOstatnie lata to pasmo dynamicznego wzrost całej branży budowlanej. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zmian pokoleniowa wiążąca się z innym podejściem do kwestii mieszkaniowych przedstawicieli pokolenia, które właśnie wchodzi na rynek pracy i rozgląda się za własnym mieszkaniem. Czasy, kiedy w jednym lokalu mieszkali zarówno dziadkowie, jak i rodzice i dzieci minęły, a obecnie każdy oczekuje wyższego standardu, który zapewnia posiadanie własnego mieszkania. Z tego powodu pomimo tego, że ciągle budowane i oddawane do użytkowania są nowe mieszkania specjaliści twierdzą, że w Polsce brakuje coraz większej ilości lokali. Powoduje to wzrost popytu i rosnące ceny nieruchomości, dlatego na ich zakup mogą pozwolić sobie tylko osoby najlepiej zarabiające. Wiele osób preferuje więc wynajęcie mieszkania, niż jego kupno wiążące się z zaciągnięciem kredytu na wiele lat. Ci, którzy dysponują większą ilością gotówki często decydują się na zakup mieszkania w celach inwestycyjnych, co stanowi dziś znacznie lepszą formę inwestycji kapitału, niż instrumenty finansowe, a w szczególności lokaty bankowe. Niezależnie od tego czy mówimy o dużych, czy mniejszych miastach stopa zwrotu z zakupu nieruchomości na wynajem potrafi sięgnąć od 4% do nawet 7%. Najpopularniejsze od kilku lat są małe mieszkania jedno lub dwupokojowe, które chętnie wynajmują studenci lub osoby samotne, z kolei mieszkania wielopokojowe pozwalają na stabilny wypływ, ponieważ wynajmowane są często na wiele lat przez jedną rodzinę.

Inwestycje w nieruchomości stały się jedną z najpopularniejszych form inwestowania kapitału w Polsce w ciągu ostatnich lat. Niesłabnący popyt i wysoka stopa zwrotu sprawia, że na zakup mieszkania pod wynajem decydują się często osoby, które musza na ten cel zaciągnąć kredyt, ale mimo to taka inwestycja się im opłaca, ponieważ oprócz samego wpływu z opłat za wynajem na kwotę zysku wpływa także rosnąca wartość mieszkań, dzięki czemu w kilka lat można zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.