Maszyny rolnicze to z reguły urządzenia o bardzo dużych rozmiarach, a ich wielkość uzasadniona jest przede wszystkim tym, że dzisiejszy rolnicy pracują na bardzo dużych powierzchniach gruntu i chcą to po prostu robić jak najszybciej. Rolnicy muszą wykonywać bardzo różne zabiegi, służące użyźnianiu gleby i dbaniu o rośliny, które rosną na konkretnych polach. Do każdej z tych czynności przeznaczona jest odrębna maszyna. Chciałbym się dzisiaj zająć głównie rozrzutnikiem do obornika, ponieważ jest to mało znane, ale bardzo istotne narzędzie rolnicze, bez którego plony nie byłyby tak wysokie, jak są obecnie.

Co rolnik zawdzięcza rozrzutnikowi do obornika?

nowoczesny rozrzutnik do obornika dwuosiowyRolnicy bardzo często pracują w dość ekstremalnych warunkach i są to zajęcia, które trzeba wykonać pomimo różnych trudności i niedogodności, bo bez nich nie uda się spełnić poczynionych wcześniej założeń odnośnie do przyszłych plonów i dochodów generowanych przez gospodarstwo. Przykładem takiego właśnie zajęcia jest między innymi rozrzucanie obornika na polu. Zanim wprowadzono maszyny, ludzie wykonywali tę czynność przy użyciu wideł, ale niestety trwało to bardzo długo i musieli liczyć się także z tym, że efektywność ich pracy nie będzie zbyt wysoka, bo ten naturalny nawóz nie pokryje równomiernie całej powierzchni pola. Dzisiaj praktycznie każdy gospodarz posiada nowoczesny rozrzutnik do obornika dwuosiowy, bo skorzystanie z tego urządzenia to najlepszy sposób na utylizację obornika i wykorzystanie go w sposób bardzo pożyteczny jednocześnie. Gospodarstwa rolne mogą oczywiście dysponować różnymi areałami ziemi i dlatego wielkość oraz wydajność takiego rozrzutnika musi być dopasowana do potrzeb konkretnego gospodarstwa. Praca z bardzo małym rozrzutnikiem na bardzo dużych polach nie ma przecież większego sensu. Sam mechanizm działania tej wspaniałej maszyny jest dość prosty, bo oparty jest przede wszystkim na kręcących się w walcach, które sprawiają, że cały obornik znajdujący się na przyczepie zostaje wyrzucony na pole.

Wystarczy tylko pilnować tego, aby traktor ciągnący takiego rozrzutnik zawsze poruszał się z odpowiednio wysoką prędkością, a zabieg z całą pewnością zostanie przeprowadzony poprawnie i zgodnie z oczekiwaniami rolnika. Dzięki nowoczesnym rozrzutnikom praktycznie nikt już nie ma bezpośredniego kontaktu z odchodami zwierząt, bo ładowanie takiego rozrzutnika również jest zautomatyzowane, ponieważ ładuje się go przy użyciu specjalnej łychy zainstalowanej do ciągnika. Trzeba przyznać, że taki nowoczesny sprzęt znacząco poprawia komfort pracy tych wytrwałych ludzi.