Istnieją różne rodzaje filtrów, przy pomocy których buduje się przydomowe oczyszczalnie ścieków. Wiele zależy tutaj od sytuacji gruntowej, jaka występuje na danej działce. Oczywiście zawsze można skorzystać z pomocy firm, które na co dzień zajmują się sprzedażą i montażem przydomowych oczyszczalni. Wykonają one odpowiednie pomiary i pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie dla danych warunków gruntowych.

Warunki prawne dotyczące budowy przydomowej oczyszczalni

przydomowa oczyszczalnia PoznańJednym z rodzajów filtrów stosowanych w przydomowych oczyszczalniach ścieków jest filtr piaskowo-żwirowy. Dla tego rodzaju filtru bardzo charakterystyczne jest to, że oczyszczanie zachodzi w środowisku całkowicie zamkniętym. Innymi słowy oczyszczalnia ścieków jest odizolowana od wód gruntowych i w żaden sposób na nie nie wpływa. Na pewno jest to idealne rozwiązanie ekologiczne. Takie przydomowe oczyszczalnie można montować bliżej studni, z których czerpana jest woda pitna. Oczyszczalnie przydomowe, które wpływają na wody gruntowe, muszą być oddzielone odpowiednią odległością od studni. Właśnie dlatego dobrze jest wcześniej zapoznać się ze wszelkimi kruczkami prawnymi dotyczącymi przydomowych oczyszczalni, bo nie zawsze na danej działce jest w ogóle możliwość ich montażu. Zainteresowani montażem przydomowych oczyszczalni bardzo często zastanawiają się nad tym, czy do budowy takiej oczyszczalni potrzebna jest zgoda na budowę. I tu wiele zależy od wielkości oczyszczalni i prędkości przepływu. W przypadku oczyszczalni ścieków o standardowym przepływie, który wynosi 7m3 na dobę, nie ma konieczności załatwiania pozwolenia na budowę. Tu zaś pojawia się pytanie, czy taka prędkość przepływu w ogóle jest wystarczająca dla domu jednorodzinnego. Okazuje się, że jak najbardziej jest to prędkość wykorzystywana w większości przydomowych oczyszczalni i spełnia swoje zadanie doskonale. Taka przydomowa oczyszczalnia Poznań musi jednak zostać zgłoszona do gminy przynajmniej 30 dni przed jej budową. Chodzi o to, by władze gminy wiedziały, że na danej działce wykonywane są konkretne prace. Nie należy mylić tego z pozwoleniem na budowę.

Jest to po prostu wysłanie konkretnej informacji do gminy, której podlegamy. Przy montażu przydomowej oczyszczalni ważne są również podstawowe odległości. Na pewno zbiorniki oczyszczalni muszą znajdować się w odległości co najmniej 2m od granicy działki. Od okien pomieszczeń użytkowych odległość musi wynosić 5m. Odległość przydomowej oczyszczalni ścieków od studni z wodą pitną powinna wynosić minimum 15m. Z tymi zagadnieniami należy zapoznać się przed rozpoczęciem prac.

Kategorie: Remonty