Osoby, które skarżą się na kłopoty z włosami, najczęściej w ostateczności idą do lekarza. Zanim to nastąpi, próbują domowych sposobów na polepszenie ich kondycji. Oczywiście w niektórych przypadkach takie podejście rozwiązuje problem, ale wielu pacjentów przez zwłokę, trafia do lekarza późno. Przy niektórych problemach z włosami, czas działa na niekorzyść pacjenta, więc lepiej udać się do niego jak najwcześniej. 

Czy badanie u trychologa jest bolesne?

badanie trychologiczneW naszym kraju wizyty w gabinetach trychologicznych nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, więc są płatne z kieszeni pacjenta. Ceny takiej usługi kształtują się w zakresie stu – stu pięćdziesięciu złotych. Podczas wizyty, lekarz przeprowadza wywiad, aby poznać historię problemu, wykonuje badanie, a następnie jeżeli jest to możliwe, stawia diagnozę i ustala plan leczenia. Jeżeli w jakimś przypadku niemożliwe jest określenie przyczyny schorzenia, lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań z krwi, w celu ustalenia poziomu kluczowych dla włosów pierwiastków. Czasem wystarczy zmienić dietę, aby włosy wróciły do dawnej formy, a innym razem konieczne jest długotrwałe leczenie, lub nawet przeszczep włosów. Badanie trychologiczne jest całkowicie bezbolesne i jest nieinwazyjne. Lekarz do jego wykonania używa specjalnej kamery z funkcją kilkunastokrotnego powiększenia, dzięki czemu może z bliska się przyjrzeć jaki jest stan skóry na głowie. Od jej kondycji zależy wygląd włosów, ponieważ w skórze znajdują się cebulki. Kamera jest przykładana maksymalnie blisko skóry, a obraz jest widoczny na monitorze komputera. W podobny sposób można także przyjrzeć się strukturze włosów, ponieważ gołym okiem nie widać jak wyglądają ich łuski. Samo badanie trychologiczne trwa zaledwie kilka minut, natomiast więcej czasu zabiera wywiad z pacjentem, postawienie diagnozy i ustalenie planu leczenia. W cięższych przypadkach konieczne jest umówienie się na kilka wizyt, lub nawet skontaktowanie się ze specjalistami wykonującymi przeszczepy skóry. 

Piękne i mocne włosy są zawsze zasługą ich właścicielki, ponieważ są one żywym tworem naskórka, który potrzebuje być każdego dnia właściwie odżywiany. Czasem wystarczy zmienić dietę, ograniczyć stres, czy rzucić palenie, aby problem dotykający nasze włosy odszedł w zapomnienie. Ale bywa też tak, że niezbędne będzie leczenie specjalnymi produktami, które zaleci lekarz od włosów. Jedno jest pewne, w sytuacji kiedy zauważymy widoczny problem z jakością włosów, nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty.