Beton, który jest wykorzystywany w budownictwie, jest bardzo kruchy, może popękać nawet w trakcie schnięcia. Dlatego konieczne jest wykonywanie zbrojeń, które wzmacniają konstrukcję i nadają jej stabilności oraz wydłużają jej żywotność. Zbrojenie nośne, polega na zalaniu betonem prętów, ułożonych w siatkę na płasko, lub ustawionych pionowo, dla wzmocnienia ścian. Zbrojenie wykonuje się najczęściej na stropach, fundamentach i nad oknami oraz nad drzwiami.

Jakie pręty są najlepsze?

pręty ciągnione na zimnoCzasem dodatkowego wzmocnienia wymagają też schody, płyta fundamentowa, słupy oraz podłoga balkonu. Zbrojenie służy też jako podłoże pod cement wylewany na podłogi. Wszystkie elementy zbrojenia należy ze sobą połączyć, poprzez spawanie. Obecnie można zakupić gotowe szkielety i siatki zbrojeniowe. Bardzo ważne, dla wytrzymałości konstrukcji jest to, jakiego rodzaju pręty zostały w niej wykorzystane. Na rynku dostępne są pręty stalowe i aluminiowe, do zbrojenia koniecznie należy używać stalowych, ze względu na ich większą wytrzymałość i właściwości. Dzielą się one na pręty ciągnione na zimno i walcowane. Pręty ciągnione są produkowane poprzez maszyny hutnicze, które przeciągają kawałek stali przez otwór mniejszy niż jego średnica. W ten sposób pręt zyskuje większą wytrzymałość, lecz traci swoją plastyczność. Żeby wyprodukować pręt walcowany, należy poddać kawałek stali obróbce, poprzez odkształcenie, pod naciskiem walców. Pręty wykonane tą metodą, tracą nieco na wytrzymałości, za to są bardziej elastyczne. Pręty różnią się też ze względu na kształt. Wyróżnia się: kwadratowe, płaskie, sześciokątne i okrągłe. W zbrojeniu najczęściej wykorzystuje się te o okrągłym i sześciokątnym kształcie. Należy także dobrać odpowiedni gatunek stali do rodzaju wykonywanego zbrojenia. Stal klasy A0 i AI służy do konstrukcji zbrojenia pomocniczego. Pręty ze stali A0 i AI mają gładką powierzchnię. Stal klasy AII stosuje się do zbrojenia nośnego. Wyroby z tej stali są oznaczone żeberkami biegnącymi równolegle do długości pręta. Do montażu zbrojenia głównego stosuje się stal AIII i AIII N. Są one oznaczone żeberkami o nachyleniu pod kątem 60 stopni.

Źle wykonane zbrojenie może doprowadzić do uszkodzenia, a nawet zawalenia się całej konstrukcji budowli. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku mostów i budynków, w których przebywa wiele osób jednocześnie. Dlatego, o klasie stali użytej w zbrojeniu decydują projektanci, razem z budowniczymi. Dobór nieodpowiednich materiałów może zagrażać życiu i zdrowiu osób korzystających z budowli.