Z reguły kobiety bardziej przeżywają okres przygotowań do ślubu i wesela, wszystko od początku planują za pomocą nowoczesnych aplikacji na telefonie lub tradycyjnych terminarzy ślubnych. Marzą, by ślub był jak z bajki, jedyny w swoim rodzaju i wyjątkowy. Organizacja własnego ślubu strasznie wciąga, a możemy go przecież zaplanować z reguły tylko raz. A co gdyby tak móc na co dzień organizować śluby i wesela innych ludzi?

Czym się zajmuje konsultant ślubny?

konsultant ślubny - szkolenie dwudnioweRozpoczęcie pracy w zawodzie konsultanta ślubnego teoretycznie nie jest takie trudne, jakby mogło się wydawać. Na rynku jest wiele firm organizujących wesela, a dla kobiet decydujących się wykonywać to zajęcie, jest to pasja, a także sposób na życie, zdarzają się również mężczyźni, jednak w mniejszej ilości. Dlatego też coraz częściej wybieranym zawodem jest konsultant ślubny – szkolenie dwudniowe będzie w tym przypadku obowiązkowe, a jego koszt w zależności od zakresu tematyki oraz liczby godzin wynosi średnio 2000 złotych, choć są też szkolenia o wiele droższe. Po odbyciu kursów mamy większą szansę zatrudnienia się w agencji organizującej wesela lub możliwość założenia własnej firmy. Na czym, więc dokładnie polega praca wedding plannera? Otóż jak sama nazwa wskazuje, organizuje śluby i przyjęcia weselne od A do Z. Przyszła para młoda zleca usługę, określając datę uroczystości, wysokość przeznaczonego budżetu, oraz przedstawiają swoje oczekiwania, oraz plany jak by chcieli, żeby wyglądał ten najważniejszy dzień w ich życiu. Do zadań konsultanta m.in. należy znalezienie i rezerwacja sali, zatrudnienie fotografa, DJ-a lub zespołu, zamówienie kwiatów, tortu, dekoracji, a także obrączek. Konsultant jednak przez cały długi okres przygotowań ma stały kontakt z nowożeńcami i to oni podejmują ostateczną decyzję w każdej sprawie. Czy zawód ten jest opłacalny pod względem zarobków? Otóż należy pamiętać, że jest to raczej praca sezonowa, ponieważ większość ślubów organizowanych jest w okresie letnim lub w okolicy świąt. Zarobki są też różnie rozliczane w zależności od konkretnych ustaleń ze zleceniodawcą, jednak mogą one sięgać od kilku do kilkunastu tysięcy za jedną pełną organizację imprezy.

Podczas uroczystości ślubu i wesela, każdy z gości z pełną ciekawością oczekuje pięknego wystroju, dekoracji, ciekawej oprawy muzycznej oraz nieziemsko pysznego jedzenia. Jednak nie wielu z nich ma świadomość ile trudu i czasu kryje się za całą organizacją tego dnia oraz starań by wszystko było dopięte na ostatni guzik, a przyszła para młoda, jak i goście zaproszeni byli zaskoczeni i zadowoleni z efektów wykonanej pracy.