Wielokrotnie słyszeliśmy uwagi kolegów wojskowych odnośnie ich niesamowicie słabego obuwia przydziałowego, i zdecydowanie często bardzo dobrze rozumieliśmy ich problem, gdyż także i w naszym zawodzie bywało podobnie. Wydawane nam obuwie był ciężkie, niewygodne, i zdecydowanie nieprzydatne podczas długich godzin miejskich patroli, a latem było zwyczajnie uciążliwe. Podobnie więc do kolegów z wojska, często braliśmy sprawy wyposażenia we własne ręce, zaopatrując się w lepsze i bardziej odpowiednie do terenu obuwie.

Obuwie taktyczne dla policjantów

buty taktycznePrzydziałowe buty nie różniły się za bardzo od typowych butów wojskowych, i były dość ciężkie, utrudniając szybką reakcję, ale również bardzo sztywne. Po kilku godzinach pracy stawały się niesamowicie niewygodne, dlatego po krótkim czasie niemal każdy nowy kolega wymieniał je na lekkie i komfortowe buty taktyczne, których w sprzedaży było bardzo dużo. Najczęściej wybierane obuwie było przeznaczone właśnie do pracy w mieście. Oznaczało to że przede wszystkim owe buty były lżejsze niż odmiany terenowe, i bardzo wygodne, choć zapewniały równie wysoki poziom ochrony nóg co cięższe egzemplarze przeznaczone do pracy w terenie. Obuwie taktyczne zazwyczaj wykonywane było z lekkiej skóry, z bardzo cienką podszewką która nie zapewniała tak dużej ochrony przed niskimi temperaturami jak ta która używana była w terenowym obuwiu, aczkolwiek była o wiele wygodniejsza podczas pracy w cieplejsze dni, nie powodując nadmiernego nagrzewania się nóg podczas długiego chodzenia. Większość butów taktycznych posiadała dodatkowo membrany termoaktywne po obu stronach buta, które pomagały odprowadzać nagrzane powietrze z wewnętrznej części obuwia, jeszcze lepiej zapobiegając przegrzaniu i związanej z nim niewygody. Podeszwa butów miejskich była niemal o połowę cieńsza niż ta w obuwiu terenowym i była również o wiele mniej sztywna, umożliwiając bardzo szybką reakcję, nie ograniczając możliwości ruchu.

Zapewniała jednak taki sam poziom ochrony spodu stopy przed uderzeniami i przebiciem, a na dodatek bardzo dobrze wytłumiała siłę uderzenia choćby po upadku. Obuwie takie było bardzo łatwe do dostania, i większość sklepów militarnych miała w ofercie niezliczone odmiany od wielu różnych producentów. Mimo iż obuwie różniło się od siebie w zależności od producenta głównie wyglądem, większość modeli posiadała podobną charakterystykę i wiele wspólnych dodatków, choć nawet najprostsze i najtańsze buty były ogromnym ułatwieniem podczas pracy w mieście.