Człowiek jest w stanie uzależnić się od różnych rzeczy, zjawisk czy substancji. Stan ten zapewnia mu złudne odczucie zadowolenia i dobrego samopoczucia. W zależności od rodzaju czynnika uzależniającego mamy różne odczucia, może to być radość, zadowolenie, przypływ sił witalnych, wzmożona aktywność. Ale mogą też wystąpić różnego rodzaju odczucia i omamy dalekie od rzeczywistych przeżyć. Wchodzenie w stan uzależnienia jest bardzo proste, większy problem stanowi wyjście z nałogu, zazwyczaj bez specjalistycznej pomocy nie uda się.

Skuteczne leczenie uzależnień narkotykowych

leczenie uzależnień od narkotykówJednym z najpopularniejszych uzależnień jest narkomania, zmagają się z nią osoby w różnym wieku i z różnym stopniem wykształcenia. Bardzo niepokojącym zjawiskiem jest fakt, iż coraz młodsze osoby sięgają po substancje psychoaktywne. Próbując je zdobyć w różnych miejscach narażają się na dodatkowe niebezpieczeństwo związane z utratą zdrowia a nawet życia. Narkotyki to substancje uzależniające, wpływające bezpośrednio na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Do najpopularniejszych i najbardziej znanych należą marihuana, kokaina, amfetamina, heroina czy LSD. Początkowo przyjmowane wywołują dobry nastrój, poprawiają samopoczucie i pobudzają wyobraźnię. Osoby zażywające narkotyki są bardzo aktywne, pewne siebie i bardziej odporne na dolegliwości bólowe. Z czasem dobry nastrój zanika a pojawia się depresja, apatia, problemy z koncentracją, Halucynacje i problemy z pamięcią. Często pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości somatyczne będące wynikiem wyniszczenia organizmu. Jedynym ratunkiem jest profesjonalne leczenie uzależnień od narkotyków. Zazwyczaj rozpoczyna się ono w chwili dobrowolnej akceptacji choroby i wyrażenia zgody na proponowaną terapię. Wczesna diagnostyka zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Musi ono być dopasowane do rodzaju uzależnienia i stopnia wyniszczenia organizmu osoby uzależnionej. Po prawidłowo postawionej diagnozie następuje faza odtruwania. Następnie pacjent poznaje przyczynę problemu i uczy się ją zwalczać. Pokonuje głód abstynencyjny, uczy się asertywności i zaczyna odbudowywać zniszczone relacje zarówno rodzinne jak i przyjacielskie.

Narkomania to jedno z najcięższych uzależnień. Wejście w nałóg jest bardzo łatwe, ale wyjście z niego wymaga ogromnej samodyscypliny i wsparcia bliskich osób. Nie jest to proste, bo na pewnym etapie uzależnienia dochodzi do zerwania jakichkolwiek relacji. Tym bardziej, że dla zdobycia kolejnej działki osoba uzależniona jest gotowa na wszystko, nawet największe przestępstwo. A im dłużej trwa nałóg tym każda kolejna porcja substancji odurzających musi być większa.