Dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują wiele stymulacji rozwoju, nie mogą jednak zostać przestymulowane. Równowaga między tymi dwoma stanami jest kluczowa dla dalszego przebiegu ich różnych procesów w czasie. Właśnie dlatego to niezwykle ważne, by mądrze dobierać dla nich gry i zabawki, które mogą użytkować. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie rozwój motoryki ciała z budowaniem umiejętności interpersonalnych, a także procesów poznawczych. Jedną z możliwości są gry planszowe. 

Ogromne gry planszowe do zabawy w plenerze 

wielkoformatowe gry planszoweJednak nie byle jakie gry planszowe, bo nie chodzi o dobór pierwszego lepszego opakowania ze sklepu. Chodzi o wielkoformatowe gry planszowe, które umożliwiają zabawę i w salach, jak i na wolnym powietrzu. Najchętniej używane są przez organizatorów placów zabaw, animatorów, ale również same instytucje, jakimi są przedszkola. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by takie gry planszowe zakupił indywidualnie rodzic, jednak swoją prawdziwą magię wielkoformatowe gry planszowe pokazują wtedy, gdy bawi się przy nich grupa dzieci, w zależności od rozmiarów, może to być całkiem spora grupa dzieci. Plansze takie, prócz poznawania możliwości swojego ciała przez dzieci i jego rozwój, pozwalają na zdobywanie nowych umiejętności komunikacyjnych. Gry te przeznaczone są do zabaw w grupach, co za tym idzie, uczą współpracy, ale i zdrowej rywalizacji, wyłaniają w naturalny sposób dziecięce rolę społeczne, które są dla nich najbardziej pozytywne. Wielkoformatowa gra planszowa często skierowana jest też na edukacje. Choć sam jej widok, poznawanie, dotykanie struktury, wpływają na zdolności sensoryczne dziecka, to zazwyczaj nie kończy się na tym. Twórcy plansz stawiają na przekazywanie wiedzy poprzez zabawę i naśladownictwo swoich rówieśników – a jak wiadomo, to najszybszy sposób na zdobywanie nowych zdolności. Przykładem niech stanie się wielkoformatowa plansza, na której narysowana jest miejska droga. Dzieci uczą się na niej zasad ruchu drogowego, zasady te traktując jak zasady zabawy, w której jeśli je złamią – przegrywają. 

Większość gier, z jakimi stykają się dzieci, nastawiona jest na edukację. Nawet klasyczna gra w klasy pozwala rozwijać umiejętności fizyczne, pamięci i zapoznaje z cyframi. Dzieci kochają się bawić, dlatego w ten sposób najłatwiej im zdobyć pożyteczną, praktyczną wiedzę. Wielkoformatowe gry pozwalają poszerzyć ten aspekt o grupowość całej zabawy, spędzanie czasu z rówieśnikami i wraz z nimi tworzenie często fabuły zabawy, którą to fabułę zainspirowała właśnie plansza.