Suwalszczyzna to bardzo malowniczy region, warty odwiedzenia nie tylko ze względu na bardzo wiele atrakcji turystycznych, ale także pyszne jedzenie. Jest to również miejsce, w którym możemy doświadczyć ogromu wrażeń sportowych – znajduje się tu bowiem kilka z największych jezior w Polsce, na ktorych można oddać się przeróżnym zabawom oraz sportom wodnym. Okolice Suwalszczyzny to także wiele parków krajobrazowych i narodowych oraz kompleksów leśnych.

Noclegi w bajkowym Augustowie

pensjonaty w augustowieJednym z naspopularniejszych miejsc na Suwalszczyźnie, które często odwiedzane jest przez turystów nie tylko z Polski, ale też z całej Europy, jest Augustów. Miasto to położone jest w północno-wschodniej części Polski, w województwie Podlaskim. Leży w niedalekiej odległości od Białorusi – jest to zaledwie około 60 kilometrów do najbliższej, białoruskiej miejscowości, jaką jest Grodno. Augustów to miasto otoczone z każdej strony naturą – od północy, południa oraz wschodu jest to Puszcza Augustowska, a od północy i południa otacza je wiele jezior – między innymi Necko, Rospuda czy Sajno. Na terenie Puszczy Augustowskiej znajduje się Wigierski Park Narodowy, można tam spotkać wiele zagrożonych gatunków zwierząt, takich jak płazy czy gady. W Puszczy Augustowkiej można spotkać również polskie żubry, które zostały tam reintrodukowane i ich populacja tamże ciągle się zwiększa. Zaobsereować tam też możemy wiele gatunków ptaków, takich jak bieliki czy sowy.  Augustów to miasto oferujące wiele nie tylko miłośnikom przyrody, ale także fanom sportów wodnych. Dzięki zdecydowaniu się na pensjonaty w Augustowie, możemy skorzystać z okolicznych zbiorników wodnych i, przykładowo, urządzić sobie na nich spływ kajakowy, popływać na rowerach czy narkach wodnych. Jest to różnież idealne miejsce na uprawianie windsurfingu czy żeglarstwa. Będac na miejscu warto również posmakować regionalnej kuchni, która wywodzi się z Litwy, Rosji czy Białorusi. Wiele okolicznych restauracji serwuje takie dania jak kartacze czy bliny. W Augustowie możemy znaleźć także słynny, zabytkowy kanał, uznany za pomnik historii.

Suwalszczyzna, a szególnie Augustów, to idealne miejsce, aby zapoznać się z kulturą tego regionu. Przepyszna kuchnia, wiele atrakcji turystycznych, bliskość przyrody – to słowa, które świetnie opisują Suwalszczyznę. Warto wybrać się tam zarówno w okresie letnich wakacji, jak i podczas ferii zimowych. Zawsze znajdzie się tam coś ciekawego dla siebie, od sportów wodnych, przez zwiedzanie zabytkowych miejsc, aż po wiele szlaków wspaniałych na piesze wędrówki.