Większość sprzedawców nie wyobraża sobie prowadzić sprzedaży w inny sposób niż bezpośrednio w sklepie. Może się ona jeszcze odbywać w internecie, ale wtedy zakupiony produkt dostaniemy najwcześniej na następny dzień. Dobrym rozwiązaniem dla osób prowadzących mały sklepik spożywczy jest wykorzystanie automatów vendingowych do stworzenie dodatkowego kanału sprzedaży.

Jak wygląda automat vendingowy?

sprzedaż automatów vendingowychPierwsze automaty vendingowe pojawiły się wiele lat temu w Stanach Zjednoczonych i szybko zdobyły dużą popularność. Na początku oferowały jedynie zimne napoje w puszkach i butelkach, a później poszerzyły swoją ofertę o produkty spożywcze. Także u nas w kraju można w wielu miejscach znaleźć taką maszynę, która przeważnie stoi w poczekalniach na stacjach kolejowych, w prywatnych przychodniach, szkołach czy na uczelniach. Z wyglądu maszyny vendingowe przypominają duże lodówki, które mają wyeksponowane towary zza szklanej ściany. Ich obsługa jest bardzo prosta i zajmuje zaledwie kilka chwil, zatem każdy klient sobie z nią poradzi. Sprzedaż automatów vendingowych jest prowadzona na stronach producentów tegoż sprzętu lub przez pośredników. Dostępnych jest wiele modeli o różnej pojemności. Przeważnie spotykane są  automaty do sprzedaży gorących napojów, które mają uniwersalną wielkość, oraz mieszane, które łączą w sobie możliwość sprzedaży słodkich i słonych przekąsek oraz zimnych napojów w puszkach czy butelkach. Można spotkać także urządzenia do sprzedaży lodów, wszelkich mrożonek, leków czy nawet drobnego sprzętu elektronicznego. Z każdym rokiem rośnie zainteresowanie takimi urządzeniami, ponieważ ich obsługa nie wymaga zatrudnienia sprzedawcy, a więc koszty eksploatacji są bardzo niskie. Większość maszyn jest dostosowana do instalacji w budynkach, ale znajdziemy także modele, które posiadają odpowiednie zabezpieczenie i mogą stać przed budynkami. Jeżeli chodzi o cenę takiego automatu, to jest ona uzależniona od modelu, producenta i zainstalowanego oprogramowana. Najtańsze modele kosztują około kilkunastu tysięcy, natomiast najdroższe sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Klientami takich automatów są przeważnie ludzie młodzi, ponieważ asortyment jaki oferują jest najczęściej kierowany do tej grupy osób. Można w nich kupić batony, czekolady, wafelki, napoje w puszkach czy gotowe kanapki. Oferta automatów vendingowych stale się poszerza i coraz lepiej dopasowuje do wymagań i oczekiwań rynku oraz klientów. Choć nie mamy ich w Polsce aż tak dużo jak w Stanach, to sukcesywnie zwiększa się ich ilość.