Aluminium jest to glin o odpowiedniej czystości technicznej, który zawiera różne ilości zanieczyszczeń, zależnie od metody otrzymywania. Nazwa kształtownik lub profil odnosi się do elementu konstrukcyjnego o dużej długości i stałym przekroju poprzecznym. Przedmiot ten wykonany jest najczęściej ze stali walcowanej lub giętej na zimno, albo wytłoczony z tworzywa sztucznego oraz aluminium. Najczęściej stosowane kształtowniki przypominają w przekroju poprzecznym jedną z liter alfabetu, dlatego wśród podstawowych profili wyróżnia się: ceownik, teownik, dwuteownik, zetownik oraz kątownik.

Lekki i trwały kątownik

kątowniki aluminioweDzięki sporej liczbie zalet konstrukcyjne kątowniki aluminiowe to aktualnie jedno z najbardziej popularnych rozwiązań, jeżeli chodzi o konstrukcje maszyn, ale nie tylko. Profile te są bowiem wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Profile aluminiowe produkowane są w licznych kształtach i rozmiarach, tak aby sprostać potrzebom konstrukcji o różnych wielkościach, ciężarze oraz różnych materiałach. Są one nie tylko podstawą większych konstrukcji, ale służą także, jako materiał do dalszego formowania i przetwarzania. Plastyczność i wytrzymałość aluminium umożliwia wykonywanie z tego materiału profili służących do wykonania konstrukcji okiennych, fasadowych i drzwiowych. Cechuje się on dużą wytrzymałością na korozję, działanie czynników atmosferycznych oraz gwarantuje bezpieczeństwo pożarowe. Wykorzystanie najnowszych technologii spowodowało, że kształtowniki aluminiowe są coraz chętniej wykorzystywane w budownictwie mieszkalnym. Dodatkową zaletą jest możliwość uzyskania skomplikowanych kształtów profili oraz możliwość zastosowania różnego rodzaju wypełnień. Kątowniki aluminiowe wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu pozostają odporne zarówno na ewentualne uszkodzenie, jak i na korozję. Kątownik odznacza się prostotą montażu, praca z nim nie wymaga używania specjalistycznego sprzętu. Produkt ten pozwala na szybkie wzniesienie ścian lub ścianek działowych w pomieszczeniach mieszkalnych bądź biurowych.

Podsumowując, zaletami kątowników aluminiowych jest łatwość obróbki, niewielka masa w porównaniu ze stalą oraz duża odporność na działanie zewnętrznych czynników. Można je łatwo modelować przez gięcie za pomocą odpowiednich maszyn, a także łączyć ze sobą technikami spawalniczymi lub używając specjalnych elementów połączeniowych. Profile aluminiowe można pokrywać różnymi rodzajami farb i lakierów. Wyroby aluminiowe znajdują szereg zastosowań między innymi w branżach: motoryzacyjnej, lotniczej, meblarskiej, budowlanej i reklamowej.

Kategorie: Remonty