Gamingowe klawiatury musiały być nie tylko wygodne, ale również bardzo odporne na uszkodzenia, gdyż w przeciwieństwie do odmian biurowych, były narażone na znacznie większe obciążenia i zużycie. Bardzo wiele profesjonalnych klawiatur, używanych przez zapalonych graczy, posiadało więc wzmacniane obudowy, lub rozwiązania techniczne chroniące przed przypadkowym, czy nawet celowym, zniszczeniem czy uszkodzeniem w trakcie gry.

Zaawansowane klawiatury dla graczy

wytrzymała klawiatura mechaniczna podświetlanaJednym z najczęściej stosowanych rozwiązań, mających na celu wzmocnienie konstrukcji klawiatury, była wzmocniona obudowa. Obudowę taką posiadała każda wytrzymała klawiatura mechaniczna podświetlana, zwłaszcza modele przeznaczone dla młodych graczy, częściej wymieniających sprzęt z powodu uszkodzeń. Obudowy były więc wykonywane z bardzo odpornych tworzyw sztucznych, które jednak były o wiele bardziej elastyczne i niepodatne na pękanie po uderzeniu. Mogły być one zarówno bardzo proste, jak i mieć zauważalne, unikalne wykończenie, choć w dużej części wygląd zależał od producenta. Niektóry preferowali sprzęt wizualnie atrakcyjny, aczkolwiek równie wielu graczy wolało klawiatury nie wyróżniające się wykonaniem. Oprócz uszkodzeń obudowy, najczęstszymi usterkami były awarie płyty klawiatury, spowodowane zalaniem. By zapobiec takim uszkodzeniom, producenci zaawansowanego sprzętu gamingowego często wyposażali klawiatury w silikonowe uszczelnienia, mogące obejmować zarówno pojedyncze klawisze, jak i całą płytę. Owe doszczelnienie chroniło klawiaturę w przypadku zalania nawet dużą ilością wody, a jednocześnie ułatwiało jej czyszczenie, choć z reguły nie wpływało na jej działanie i nie utrudniało sterowania w trakcie gry. W klawiaturach o zwiększonej odporności również załączane były wszelkie dodatki, wymagane przez graczy, takie jak układy sterowania systemami komputera czy zdalna regulacja obrazu czy dźwięku, aczkolwiek w tym przypadku, klawisze sterowania były umieszczane poza głównym układem płyty, zazwyczaj na boku klawiatury, gdzie nie mogły być przypadkowo naciśnięte, aczkolwiek pozostawały łatwe do użycia i wygodne.

Wzmacniane klawiatury coraz częściej posiadały również obudowy, które wykonywane były ze stopów metali. Były one cięższe od wersji klasycznych, wykonywanych głównie z tworzyw sztucznych, aczkolwiek wielu graczy uznawało je za wizualnie atrakcyjne, i o wiele bardziej wytrzymałe. Obudowy stalowe czy aluminiowe były bowiem prawie niezniszczalne, i nie nie wykazywały takiego samego stopnia zużycia jak ich bardziej tradycyjne odpowiedniki.