Sporty ekstremalne dostarczają nam niezapomnianych wrażeń. Jeśli wasze życie polega tylko i wyłącznie na spędzaniu czasu w pracy i w domu, to warto pomyśleć o zaczęciu przygody z którymś ze sportów ekstremalnych. Życie to nie tylko praca i dom, od życia powinniśmy oczekiwać czegoś więcej. Dlatego przygoda ze sportami ekstremalnymi to dobry pomysł. Jednym z ciekawszych sportów należących do grupy sportów ekstremalnych jest wspinaczka. Przed rozpoczęciem wspinaczki, musimy odbyć specjalny kurs wspinaczkowy.

Nauka wspinania po skałach

kurs wspinaczki skalnej dla początkującychWspinaczka skalna nie bez powodu należy do grupy sportów ekstremalnych. Wspinanie się po skałach jest dość niebezpieczna, ale jeśli odbędziemy specjalne szkolenie pod okiem doświadczonego instruktora, to nic złego nam nie będzie grozić. Kurs wspinaczki skalnej dla początkujących trwa kilka dni, podczas których nabywamy umiejętności potrzebnych do bezpiecznego wspinania się po skałkach. Na takim kursie najpierw uczymy się obsługi sprzętu wspinaczkowego. Uczymy się jak dobrze założyć uprząż, jak zakotwiczyć linkę asekuracyjną i wielu innych potrzebnych rzeczy. Jeśli już to wszystko umiemy, to możemy zacząć stawiać pierwsze kroki na ściance. Wszystko odbywa się oczywiście pod czujnym okiem instruktora. Jeszcze zanim wejdziemy na ściankę, to instruktor sprawdza stan techniczny całego sprzętu. Instruktor poświęca nam całą swoją uwagę i zawsze służy pomocą. Dzięki temu możemy czuć się bezpiecznie. Pod jednego instruktora podlega maksymalnie trzy osoby, dzięki temu instruktor ma czas dla każdego ze swoich podopiecznych. My jako kursanci mamy takiego instruktora na wyłączność podczas całego kursu. Możemy mu zadawać wszystkie nurtujące nas pytania z zakresu wspinaczki skalnej, a instruktor ma obowiązek wszystko nam wytłumaczyć tak, abyśmy to dobrze zrozumieli, ponieważ tutaj chodzi o nasze bezpieczeństwo. Czasami może się zdarzyć tak, że po wejściu na ściankę nagle sparaliżuje nas strach, wtedy instruktor pomaga nam go przełamać, dzięki temu czujemy się jeszcze bezpieczniejsi.

Kursy wspinaczkowe podzielone jest na kilka etapów. Pierwszym z nich jest etap dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze wspinaczką. Taki kurs kosztuje nas około dziewięćset złotych. Po ukończeniu takiego kursu dostaniemy certyfikat, który umożliwia nam odbycie kursu, który poszerzy naszą wiedzę z zakresu wspinaczki. Ośrodka szkoleniowego możemy poszukać przez internet. W wyborze kursu możemy posiłkować się opiniami osób, które już wcześniej odbyły taki kurs.