Szkło występujące solo jak i w połączeniu ze stalą, mosiądzem czy nawet drewnem to wizytówka współczesnej architektury. Co więcej od kilku lat materiał ten przestał być domeną jedynie budynków użyteczności publicznej i coraz częściej w postaci szklanych balustrad gości w prywatnych domach oraz nowoczesnej zabudowie wielorodzinnej z powodzeniem zastępując bezpieczne wizualnie i funkcjonalnie rozwiązania stosowane od lat. Sprawdź kiedy szklana balustrada sprawdza się najlepiej i do jakich wnętrz pasuje.

Szklana balustrada w domu jednorodzinnym

szklane balustrady z montażem krakówNa wstępie trzeba też zaznaczyć, że szklane balustrady to nie przeszklenia, a rodzaj szkła, jaki może być wykorzystany do ich produkcji jest określony przez odpowiednią ustawę. Dzięki temu są one wytrzymałe na tyle, że zniosą nawet silne uderzenia. Dlatego też najczęściej można je spotkać w centrach handlowych oraz nowoczesnych biurowcach, gdzie codziennie są narażane na kontakt z nieostrożnymi odwiedzającymi. Natomiast jeśli chodzi o szklane balustrady z montażem kraków coraz chętniej wykorzystuje je w prywatnych domach, gdyż są najlepszym wyborem do schodów znajdujących się we wnętrzach minimalistycznych oraz nowoczesnych. Co więcej szkło dobrze łączy się ze wszystkimi możliwymi materiałami wykorzystywanymi w budownictwie: od naturalnego, ciepłego drewna, poprzez kamień i mosiądz do chłodnej stali. W zależności od rodzaju wybranych schodów można do nich dopasować barierkę lub słupki, które pozwolą na odpowiednie wkomponowanie w nowoczesny charakter wnętrza. Szklana balustrada do schodów świetnie też pomaga optycznie powiększyć przestrzeń w małych przedpokojach czy innych pomieszczeniach. Zwłaszcza jeśli jest to balustrada samonośna, czyli tafla szkła przymocowana do stropu schodów i pozbawiona innych elementów mocujących jak słupki czy poręcz. Szkło to także najczystsza forma elegancji, która wnosi do wnętrza wrażenie szykownej nowoczesności, dlatego szklane balustrady pokochało mnóstwo gwiazd i celebrytów oraz biznesmeni budujący wille na obrzeżach Krakowa.

Chcąc mieć szklaną balustradę w domu, trzeba też pamiętać o obostrzeniach jakie nakłada na inwestorów ustawa. Jako, że jest to element zapewniający bezpieczeństwo poruszania się po budynku podlega nadzorowi. Tak więc jak już wcześniej wspomniałam – musi być wykonana ze szkła hartowanego lub klejonego. Na szczęście huty ciągle pracują nad wizualnym efektem i balustrada szklana może być przeźroczysta, matowa lub mleczna. Dodatkowo wymagane jest aby jej wysokość nie była niższa niż 0.9 m jeśli chodzi o prywatne budynki.