Biżuteria towarzyszy nam od najmłodszych lat. Już na chrzest małe dzieci bardzo często otrzymują wyroby jubilerskie. Bliscy wręczają je niejako z myślą o przyszłości, bo wiadomo przecież, że obdarowani będą mogli nosić te podarunki dopiero po pewnym czasie. Wyjątkowe okazje skłaniają jednak do dawania trwałych i wartościowych prezentów, które po latach zyskują również wartość pamiątkową.

Srebrny upominek dla każdego

srebrne łańcuszkiWiele ważnych wydarzeń w życiu człowieka wiąże się w jakiś sposób z biżuterią. Wyroby ze srebra czy złota przypieczętowują niejako pewne zdarzenia i spełniają rolę symbolu. Na przykład obrączki są oznaką zawartego małżeństwa, zaś pierścionek zaręczynowy świadczy o posiadaniu narzeczonego. Wspomniany już chrzest czy uroczystość Pierwszej Komunii Świętej stwarzają często okazję do obdarowania dziecka medalikiem czy krzyżykiem na łańcuszku. Wręczanie biżuterii towarzyszy często rocznicom lub innym wydarzeniom o szczególnym znaczeniu. To, jaki rodzaj biżuterii wybieramy, świadczy często o stopniu zażyłości z daną osobą. Krewni mogą pozwolić sobie na bardziej kosztowne prezenty, które w przypadku innych osób mogłyby uchodzić za zbyt zobowiązujące. Dlatego wielu uważa, że bezpieczniej jest wybierać wyroby ze srebra. Są one bardziej uniwersalne, a wśród nich znajdziemy wiele prawdziwych biżuteryjnych klasyków. Bardzo popularnym upominkiem są srebrne łańcuszki. Ten rodzaj biżuterii można dać osobie w każdym wieku – zarówno dziecku, jak i dorosłemu. Ponadto będzie to dobry upominek zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. Są jednak pewne kwestie, które warto rozważyć przed zakupem. Przede wszystkim należy zastanowić się nad długością łańcuszka. Drugim elementem wartym uwagi jest rodzaj splotu. Najbardziej lubiana wydaje się tak zwana pancerka, czyli spłaszczone, pojedyncze ogniwa o oszlifowanych płaszczyznach i regularnym kształcie. Wariacją pancerki jest splot figaro, w którym trzy ogniwa przedzielone są jednym większym, bardziej podłużnym. Innym wariantem jest skręcona pancerka, która prezentuje się bardzo efektywnie i pięknie odbija światło.

Splotem o bardzo małych, na pierwszy rzut oka niewidocznych ogniwach, jest tak zwana linka. Wygląda jak jednolita żyłka. Może mieć przekrój koła lub wielokąta. Popularne są także połączone kulki lub kosteczki. Wszystkie wyżej wymienione świetnie współgrają z zawieszką czy medalikiem. Odpowiadając na postawione w tytule pytanie: srebrny łańcuszek jest tak klasyczny i uniwersalny, że nadaje się jako prezent na większość okazji.