Coraz więcej firm rezygnuje z plastikowych opakowań na rzecz innych, na przykład ze szkła i metalu. Ma to być działanie proekologiczne, lepsze dla środowiska. Jednak nadal plastik ma wiele zalet i nie zawsze da się go zastąpić innym tworzywem. Warto się zatem przyjrzeć temu kiedy butelki (najczęściej używane) i inne opakowania plastikowe są najczęściej używane i na czym poleca ich wyższość w stosunku do produktów z innych tworzyw różnego pochodzenia.

Lekkie i tanie butelki plastikowe

butelki plastikowe - sklepPrzede wszystkim butelki plastikowe są bardzo tanie w produkcji. Wykonanie butelki ze szkła czy metalu kosztuje o wiele więcej, sam materiał jest droższy, a i produkcja nie należy do najłatwiejszych, jeśli chce się uzyskać produkt dobrej jakości. Granulat plastikowy, który jest podgrzewany, stapiany, wtryskiwany i suszony kosztuje grosze, więc jedna butelka to także tani zakup. Nawet nowo powstałe firmy mogą spokojnie zamawiać duże ilości butelek z plastiku. Druga zaleta jest taka że butelki plastikowe – sklep będzie miał w różnych pojemnościach. Dzięki temu można przelewać produkty do butelek małych i dużych. Klienci czasem kupują produkty o małej objętości, żeby zobaczyć czy będzie on im opowiadał i dopiero potem decydują się na zakup większej butelki. Kolejna zaleta butelek plastikowych to ich lekkość. Nawet zgrzewka butelek niewiele waży, przez co są łatwe do transportowania. Butelka nie zwiększa wagi całego produktu. Lekka butelka jest bardziej poręczna, a i klientom podoba się to, że produkt mogą mieć zawsze przy sobie. Plastikowa butelka z wodą może być noszona w każdej torbie, natomiast duża szklana butelka ważyłaby zbyt wiele. Plastik można także zgniatać, dzięki czemu zużyta butelka będzie zajmowała mniej miejsca w torbie czy też w koszu na śmieci. Plastik to tworzywo łatwe obróbce. Można go dowolnie formować, farbować. Standardowo jest on pół transparentny, ale może też mieć barwę mleczną, czy być matowy. Kolor jest absolutnie dowolny. Butelka plastikowa może mieć formę owalną, podłużną, czy fantazyjną. Często ma przewężenie dzięki czemu łatwiej się ją trzyma. Może też mieć wypustki, wgłębienia. Butelki plastikowe są też standardowo zamykane przy pomocy plastikowej nakrętki. Może ona był zdejmowalna, przymocowana na stałe, tak że odchyla się ,,dzióbek” i pije, czy też może mieć dozownik np. jak mydło w płynie.

Zdecydowanie butelki plastikowe mają wiele zalet. Są lekkie, plastyczne, tanie, można je łatwo przetwarzać, dobrze się je transportuje i nadal są chętnie wybierane przez konsumentów. Oczywiście również inne tworzywa mają swoje zalety i być może są bardziej ekologiczne ale nie powinno się rezygnować z tworzyw sztucznych za wszelką cenę.