W wielu różnych instalacjach przemysłowych bardzo ważną rolę odgrywa sprężone powietrze. Dla prawidłowego dziania takiej instalacji niezmiernie ważne jest, aby to sprężone powietrze było możliwie jak najbardziej suche. Dlatego też bardzo często w takich instalacjach duża orlę odgrywają specjalne osuszacze powietrza.

Ile kosztuje osuszacz adsorpcyjny?

najlepsze adsorpcyjne osuszacze powietrzaSprężone powietrze ogrywa ogromna role w wielu instalacjach produkcyjnych. Do jego wytwarzania służą sprężarki – wadą tych urządzeń jest fakt, że nie wyposaża się ich fabrycznie w żaden mechanicznym czy filtr, które uzdatniał by wytwarzane przez nich sprężone powietrze. Tymczasem zbyt duża wilgotność tego powietrza może znacząco zakłócić pracę całej instalacji. Dlatego też w instalacjach przemysłowych i produkcyjnych opartych o sprężone powietrze wykorzystuje się często najlepsze adsorpcyjne osuszacze powietrza. Tego typu osuszacze są stosowane wszędzie tam, gdzie wilgotność powietrza może mieć wpływ na jakość produkowanego w danym zakładzie towaru. Suchość sprężonego powietrza ma szczególne znaczenie na przykład w przemyśle farmaceutycznym, energetyce, czy też w przemyśle spożywczym i właśnie w tego typu zakładach produkcyjnych korzysta się z osuszaczy adsorpcyjnych. Osuszacze adsorpcyjne działają na nieco innej zasadzie, niż tradycyjne osuszacze powietrza, używane na przykład w czasie remontu. Ten osuszacz podczas działania jest w stanie odklejać i filtrować cząsteczki stałe, wiec nie tylko skutecznie osusza powietrze, ale również je oczyszcza i filtruje. Dzięki temu, wydajność pracy osuszaczy adsorpcyjnych jest znacznie większa niż tych budowlanych, co z kolei pozwala na osiągnięcie niezwykle niskiego poziomu wilgotności względnej powietrza, które jest wykorzystywane w instalacjach przemysłowych. Osuszacze adsorpcyjne wyróżniają się nie tylko sposobem działania ale również o wyglądem. Składają się one bowiem z dwóch kolumn, które pracują na zmianę. Dzięki temu, tego typu osuszce mogą działać z tą samą wydajnością przez cały czas, na bieżąco osuszając sprężone powietrze i nie dopuszczając aby zawierało ono w sobie zbyt dużo wilgoci. Jest to szczególnie ważne w przemyśle chemicznych i spożywczym, gdzie nawet niewielki wzrost poziomu wilgotności może zakłócić procesy produkcyjne i wpłynąć na jakość utworzonego produktu czy też substancji.

Sprężone powietrze jest obecnie bardzo ważnym elementem wykorzystywanym podczas produkcji. Szczególnie często korzysta się z niego w przemyśle chemicznym, jak również w przemyśle spożywczym. Czasem jednak konieczne jest jego właściwe osuszenie.