Specjalistyczne okulary dla daltonistów

 

Wady wzroku to częste schorzenie z którym uboryka się znaczna grupa społeczeństwa. Tymi najpopularniejszymi, najczęściej występującymi są krótko oraz dalekowzroczność, mniej powszechną dolegliwością jest daltonizm, który można korygować także za pomocom okularów.

Rodzaj okularów przeznaczony dla daltonistów

tonistow.jpg” alt=”okulary dla daltonistów” width=”250″ height=”167″ />Daltonizm to schorzenie, które określane jest także jako ślepota barw. Jest to jednak nieco mniej popularna nazwa choroby, która skutecznie uprzykrza rozpoznawanie kolorów. Na występowanie tego schorzenia nie ma się tak naprawdę żadnego wpływu – jest ono wrodzone i mocno uwarunkowane genetycznie. Wada dziedziczna częściej dotyka jednak płeć męską, dlatego popularne są prześmiewcze żarty, że mężczyźni nie potrafią odróżnić podstawowych barw, podczas kiedy kobiety dzielą je na tysiące, zwracając przy tym uwagę na jej ton i jasność. Przez wiele lat niewiele można było zaradzić chorobie, dopiero bardzo niedawno na rynku ukazały się specjalistyczne okulary dla daltonistów. Swoje działanie opierają na popularnym teście Ishihary, podczas, którego przy użyciu barwnych plansz wypełnionych kolorowymi kropkami pacjent ma za zadanie odczytać zawartą w nich liczbę – która dla osób widzących prawidłowo wyraźnie wyróżnia się spośród tła. Odkąd odkryto możliwości wykrycia nieprawidłowości w postrzeganiu kolorów, wszczęto badania aby skutecznie schorzeniu zaradzić. Tak powstały właśnie okulary dla daltonistów, które na rynku istnieją stosunkowo niedawno, a sądząc po dotychczasowych testach i opiniach, rzeczywiście odkrywają one przed daltonistami świat pełen nieznanych dotąd kolorów i barw.

Ciekawostką jest, że duża część osób, która obciążona jest genetycznie daltonizmem nie zdaje sobie z tego sprawy, bo nie codziennie wymieniamy się z otaczającym nas towarzystwem odczuciami dotyczącymi postrzegania barw. Zdiagnozowane już osoby mają to szczęście, że wynaleziono już okulary, które znacznie ułatwią ich funkcjonowanie i pokażą całkiem innym, wypełniony kolorami świat.