Zalety ruszt betonowych

 Coraz więcej hodowców decyduje się na zakup ruszt betonowych dla bydła lub trzody. Rozwiązanie to zyskuje coraz większą popularność, gdyż umożliwia utrzymanie w budynku ze zwierzętami należytej czystości. Ruszty betonowe są zazwyczaj montowane na kanałach ściekowych, do których odprowadzane są wszelkie nieczystości: odchody zwierząt, resztki karmy czy siana. Dodatkowo ich stabilność i konstrukcja pozwalają na swobodne przemieszczanie się zwierząt, bez obawy o uszkodzenia.

Jakie ruszty betonowe wybrać?

ruszta betonowe dla bydłaOczywiście wybór najlepszych ruszt uzależniony jest od gatunku zwierząt, które hodujemy. Różnią się one wielkością i grubością, a także stopniem wytrzymałości. Najlepsze ruszta betonowe dla bydła mają około 18 cm grubości, zaś ich długość waha się w granicach od 1 do 4 m. Ruszta przeznaczone dla trzody mogą zaś być nieco mniejsze. Ich grubość to około 12 cm, zaś długość nie przekracza 3 metrów. Bardzo ważne jest, żeby rozmiary były zgodne z obowiązującym prawem i były dostosowane do zwierząt. W sklepach asortyment jest tak duży, że z pewnością każdy znajdzie wymiary odpowiednie do swojego budynku i zwierząt. Dla części hodowców ważny będzie również poziom obciążania, jaki będą w stanie utrzymać ruszty. W wersjach standardowych jest to zazwyczaj około 800-900 kg, które są wystarczające dla bydła. Jest jednak również możliwość zakupu ruszt betonowych, których obciążenie wynosi od 3 do 5 ton. Są to ruszty przejazdowe, które umożliwiają przejazd maszyn rolniczych. Oczywiście wybór ten jest uzależniony od indywidualnych preferencji hodowców.

Zakup i montaż ruszt betonowych to doskonały sposób na utrzymanie czystości w budynku inwentarskim, a także na zwiększenie komfortu zwierząt. Wszelkie nieczystości są natychmiast odprowadzane, zaś ich chropowata powierzchnia uniemożliwia powstawanie śliskich i niebezpiecznych miejsc. Przede wszystkim ruszta betonowe zaoszczędzają wiele czasu, który musi być poświęcony na utrzymanie czystości. Jest to więc idealne rozwiązanie dla każdego hodowcy.