Luksomierze – czym są?

Światłomierz, inaczej znany jako luksomierz, zapewnia kluczowe informacje dla fotografów i operatorów filmowych dla ich pracy. Zapewnia pomiar ekspozycji, informuje użytkownika, która kombinacja czasu otwarcia migawki i przysłony ma być używana w oparciu o szary standard, a nawet zapewnia szczegółowe wykresy dotyczące jakości i koloru używanych lamp.

Rola luksomierzy w fotografii

luksomierz sklepGeneralnie luksomierz to narzędzie sprawdzania ustawień ekspozycji dla idealnie zbalansowanych obrazów. Ponadto niektóre modele mogą zapewniać inne wyjątkowo przydatne funkcje, takie jak pomiary flash, odczyty temperatury kolorów i wiele innych. Odczyt światła można wykonać na dwa różne sposoby: poprzez czytanie światła padającego na przedmiot lub światło odbite od obiektu. Luksomierz sklep można kupić przyrządy dopasowane do potrzeb. Większość mierników może przyjmować oba rodzaje odczytów, ale istnieją różne zalety i wady każdego z nich. Odczyty mierzą światło padające na obiekt, dlatego wymaga wskazania miernika w kierunku kamery z pozycji obiektu. Ta metoda okazuje się bardzo dokładna, bardziej niż odczyty zwierciadlane, ponieważ miernik nie zostanie oszukany przez nadmiernie odbijające lub ciemne powierzchnie. Może to być trudne w przypadku szybko poruszających się lub odległych obiektów. Odbite odczyty są bardziej powszechne, zwłaszcza, że ​​większość nowoczesnych aparatów ma wbudowany odbitym światłomierz. W obszarach, w których występuje duży kontrast lub wiele różnic w świetle, systemy te mogą mieć trudności z zapewnieniem właściwego odczytu, ale jest to bardzo szybki i wygodny sposób na uzyskanie wstępnych ustawień.

Podczas gdy wielu użytkowników nie potrzebuje podręcznego światłomierza, inni będą uważali za nieocenione możliwości miernika ekspozycji lub miernika koloru. Mierniki mogą dostarczyć dokładnych informacji o oświetleniu, a także uprościć takie rzeczy jak filtrowanie, podając dokładne liczby. Ponieważ światło jest najważniejszą częścią fotografii i kinematografii, znacznie ułatwia to pracę zawodowców.