Jak leczyć alkoholizm?

Powszechnie wiadomo, iż alkoholizm jest chorobą złożoną. Atakuje cały nasz organizm, powodując trwałe uszkodzenia oraz zachodzą w nim zmiany na poziomie neuronalnym min; zaburzenia percepcji, straty intelektualne, czy zanik uczuć wyższych. Co warto zrobić?

Leczenie uzależnienia od alkoholu

skuteczne leczenie alkoholizmuPierwszym i najważniejszym krokiem w podjęciu leczenia alkoholizmu jest uświadomienie sobie w jakim położeniu się znajduje i zwrócenie się o pomoc. Z reguły jest to proces długotrwały, a czas trwania terapii warunkują postępy chorego. W Polsce leczenie alkoholizmu jest bezpłatne i odbywa się ambulatoryjnie (stacjonarnie) oraz na oddziale zamkniętym w nieco trudniejszych przypadkach. Terapia może mieć charakter grupowy, bądź tez indywidualny, co często określa psycholog po dłuższym wywiadzie z pacjentem.Metody leczenia uzależnień są rożne i dopasowane indywidualnie do osoby dotkniętej tą chorobą, jednak kluczowa rolę odgrywa psychoterapia. W połączeniu z innymi sposobami walki z uzależnieniem daje najlepsze rezultaty. Niekiedy, jednak potrzebna jest farmakologia. Kiedy u chorego występuje zespół abstynencji, pomocna jest witamina B1 oraz leki z grupy benzodiazepin. Mają one na celu złagodzenie objawów tj; drgawki, stany lękowe, czy bezsenność. Psychoterapię mogą wspomóc także inne leki w postaci podskórnej wszywki lub tabletek z dysulfiramem. Po ich zastosowaniu wypicie nawet najmniejszej ilości alkoholu, wywołuje nieprzyjemne reakcje tj; bóle głowy, czy kołatanie serca.Nie ma wątpliwości, iż warto podjąć skuteczne leczenie alkoholizmu, mimo trudu jaki się z tym wiąże. Istotną kwestią jest to, że choć bardzo chcielibyśmy pomóc osobie uzależnionej, leczenie musi odbywać się dobrowolnie.

Jedynym wyjątkiem jest wyrok sądu najwyższego na mocy, którego dana osoba kierowana jest do placówki terapeutycznej.Psycholodzy apelują, iż łatwo jest wejść w nałóg, trudniej z niego wyjść. Natomiast przy postępach farmakologi i psychiatrów, a przede wszystkim silnej woli alkoholika, wszystko jest możliwe.