Dom seniora – wyposażenie

 

 Dawniej dom seniora kojarzył się z ponurym miejscem do którego nikt nie chciał trafić. Teraz to tak nie wygląda. Domy seniora posiadają nowoczesne zaplecze, wykwalifikowaną kadrę, są nawet ładnie położone i otoczone terenami zielonymi. Do dobre miejsce dla osób starszych. Trzeba zadbać jednak o odpowiednie wyposażenie.

Dom seniora posiada liczne udogodnienia

prywatny dom seniora bydgoszczPrzede wszystkim wszystko powinno zakładać, że pensjonariusze będą mieli problemy z poruszaniem się i schylaniem. Dlatego też powinno się unikać stromych schodów. Zamiast tego lepsze są łagodne podejścia czy windy na piętra. Przydają się także liczne poręczne i uchwyty, szczególnie w łazience. Tam łatwo o poślizgnięcie się i upadek, więc poręcze zabezpieczają przed tym. Oczywiście prywatny dom seniora bydgoszcz powinien mieć wygodne i komfortowe pokoje. Łóżka i szafki powinny być niskie, takie żeby łatwo dało się z nich korzystać. Materace powinny być dobre dla kręgosłupa, czyli niezbyt miękkie. Szafki powinny mieć lekkie drzwiczki i dawać się łatwo otwierać. Najlepiej by było, by każdy pokój posiadał osobną łazienkę. Dzięki temu każdy pensjonariusz będzie czuł się komfortowo. Niezbędna jest także wspólna sala. Tam znajdzie się kanapa i fotele do odpoczynku, stoliki do gier planszowych, telewizor czy radio. Rozrywka i wspólne spotkania są bardzo ważne i wzmacniają poczucie przynależności. Przydaje się także aneks kuchenny. Co prawda większość domów seniora korzysta z kucharek czy z cateringu, jednak warto dać podopiecznym możliwość choćby zrobienia sobie herbaty i zjedzenia ciastka.

Nie można dopuścić do tego, żeby pensjonariusze nie opuszczali pokojów. Trzeba ich zachęcać do aktywności, żeby nie tracili zdrowia i kondycji oraz żeby integrowali się z innymi pensjonariuszami.