Wozy paszowe z ślimakiem poziomym czy pionowym?

Wozy paszowe zdecydowanie są jedną z niezbędnych maszyn w gospodarstwie zajmującym się hodowlą bydła. Dzięki nim możliwe jest sprawne zdawanie paszy na stoły paszowe, a także dokładne jej mieszanie dzięki czemu równomiernie rozkładają się składniki witaminowo-mineralne.

Wozy paszowe z poziomym systemem tnącym

wozy paszowe dwuślimakoweOd tego jak efektywne będzie mieszanie i rozdrabnianie paszy zależy zastosowanie systemu tnąco-mieszającego. Producenci oferują nam wozy z ślimakami o poziomym systemie tnącym oraz pionowym. Oczywiście im więcej systemów tnących tym lepiej gdyż praca paszowozu jest wydajniejsza. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą wozy paszowe dwuślimakowe aniżeli z jednym ślimakiem. Zaletą wozów o poziomym ustawieniu ślimaka zdecydowanie jest rozmiar. Producenci wozów paszowych z pionowym systemem tnąco-mieszającym produkują je w standardowych wymiarach, w przypadku tych z systemem poziomym możliwe jest zoptymalizowanie pod względem szerokości, długości czy pojemności, co jest ważne z tego względu, że poruszanie się wozem w pomieszczeniach jak i po korytarzach paszowych nie jest proste i wygodne. Ponadto wozy z poziomym systemem mieszania cechuje długa żywotność i niskie koszty eksploatacji. Dodatkowo wozy paszowe o poziomym systemie tnącym, często posiadają bogate wyposażenie standardowe jak np. wałek wsteczny ślimaków oraz śrubę bezpieczeństwa. Niestety taka wygoda zawsze kosztuje w związku z czym z pewnością paszowóz z pionowym systemem tnąco-mieszającym będzie tańszym rozwiązaniem.

Istnieje wiele czynników, którymi należy się kierować wybierając maszyny rolnicze jakimi są paszowozy. Z pewnością jednym z nim jest kwota jaką dysponujemy, a także rzeczywiste potrzeby. Hodując stado o liczebności 50 sztuk, nie potrzebujemy wozu o pojemności zbiornika 30 m3, a o pojemnościu 10 m3.