Gdzie najlepiej organizować spływy kajakowe?

Sprawna organizacja spływów kajakowych wymaga dostępu do wysokiej jakości infrastruktury. Nie wszędzie możemy spotkać warunki sprzyjające organizacji tego rodzaju wyjazdów. Jeżeli jednak przeanalizujemy regiony naszego kraju, w którym spływy kajakowe mogą być organizowane bez większych przeszkód to na pierwszy plan z pewnością wybijają się Kaszuby położone na północy kraju.

Jest wiele pięknych miejsc

spływy kajakoweNajwiększa popularnością wśród firm organizujących spływy kajakowe cieszą się w szczególności Bory Tucholskie oraz rzeki przecinające tamtejsze lasy. Wiadomo jednak, że nie wszyscy mają czas i ochotę na dalekie wyjazdy do lasów czy innych odludnych miejsc. Niekiedy miejsca takie jak Brda mogą okazać się znacznie lepszą lokalizacją w kontekście organizacji spływów kajakowych. Rzeki, które są lepiej uregulowane mają zazwyczaj znacznie spokojniejszy nurt i są bezpieczniejsze dla mniej doświadczonych użytkowników. Zazwyczaj mamy bowiem do czynienia z osobami, dla których spływy kajakowe to całkowita nowość. Na rzadziej uczęszczanych szlakach kajakowych, takich jak Wda nurt jest znacznie mocniejszy, a nieregularna linia brzegowa dodatkowo utrudnia skuteczną nawigację. Jak widać organizator spływów kajakowych ma trudno orzech do zgryzienia. Wybór trasy to jeden z najważniejszych elementów całego przedsięwzięcia.

Bez względu na wszystko warto trzymać się uniwersalnej zasady, zgodnie z którą miejsce organizowanego spływu powinno być dostosowane do stopnia zaawansowania uczestników. Zabieranie początkujących na spływ rwącą rzeką nie jest dobrym pomysłem.