Zalety i wady własnej oczyszczalni i szamba

Od kilku dobrych lat w całej Europie panuje moda na ekologiczne rozwiązania. Coraz silniej dociera ona również do Polski. Wraz z nią budowane są ekologiczne elektrownie wiatrowe, fotowoltaiczne i inne.

Jakie są zalety i wady własnej, przydomowej oczyszczalni lub szamba?

szamboW prywatnych gospodarstwach coraz popularniejsza jest natomiast przydomowa oczyszczalnie ścieków. Ma ona bardzo wiele zalet. Dla przykładu, w porównaniu z nią, najbardziej dotąd lubiany zbiornik szczelny jest dużo mniej wygodny, mniej ekologiczny i wcale niekonieczne tańszy. Montaż oczyszczalnie faktycznie kosztuje, ale jego eksploracja w przeciwieństwie do szamba jest bezpłatna. Rozszczelnione Duże szambo plastikowe jest niebezpieczne dla pobliskich wód. Przydomowa oczyszczalnia ścieków, jak wszystko, ma również swoje wady. Wciąż jeszcze dość duże koszty montażu wysuwają się na pierwsze miejsce. Zaraz za tym jest konieczność uzyskania odpowiednich zgód. Nie uzyskamy takowych, jeśli na interesującym nas terenie planowane jest podpięcie kanalizacji. Do wad związanych już czysto z użytkowaniem oczyszczalni należy wymieranie ich bakterii. Bakterie odpowiedzialne za oczyszczanie żyją tylko tak długo jak długo mają czym się żywić. Po powrocie więc na przykład z urlopu czeka nas uzupełnianie zbiornika nowymi bakteriami. Poza tym nie radzą one sobie zbyt dobrze z tłuszczami.

Poza tym w przypadku oczyszczalni drenażowych konieczne jest regularne czyszczenie filtra aby uniknąć jej zapychania się. Wszystkie te wady są jednak niczym w porównaniu z zaletami jakie oferuje oczyszczalnie. Nie dziwi więc tak bardzo rosnąca jej popularność.