Urządzając mieszkanie w stylu shabby chic

Jest to jeden z tych stylów wyjątkowo subtelnych, delikatnych i kobiecych. Wypromowała go 25 lat temu autorka książek o aranżacji wnętrz Rachel Ashwell, która jako pierwsza założyła oficjalny sklep oferujący wyposażenie wnętrz w stylu shabby chic.

Do stylu shanny chic idealnie nada się kominek z płaszczem wodnym

W dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego słowo shabby oznacza wytarty, sfatygowany, nędzny więc styl shabby chic można określić jako sfatygowany szyk. Tym właśnie charakteryzują się meble reprezentujące ten design. Kredens, krzesło, szafa, komoda i inne drewniane meble są stylizowane na leciwe, zużyte za pomocą specjalnych technik ścierania i obdrapywania farb. Swoje drewniane meble możemy postarzać malując je farbą kilkakrotnie w innych kolorach, rozpoczynając na ciemnej, a kończąc na białej. Po wyschnięciu farby, meble się przeciera, najlepiej papierem ściernym o ziarnistości 120. Dodatkowym elementem mogą być delikatne, malowane wzory z roślinnymi motywami, a także kominek z płaszczem wodnym. Oprócz postarzania stoły do jadalni możemy przyozdobić obrusem oraz różnorodnością kwiatów w metalowych, poprzecieranych doniczkach. Mogą to być np. hiacynty czy narcyzy, albo zioła. Natomiast w porcelanowych filiżankach, ciekawie będzie prezentowała się rzeżucha. Latem w prostym szklanym wazonie możesz umieścić cięte róże. Niech Twój stół jadalny przypomina ogród. Nowoczesne krzesła pójdą na bok a zastąpią je te w stylu ludwikowskim, charakteryzujące się wygiętymi nóżkami, coraz częściej wkradające się do stylu shabby chic. Z racji, że chodzi tu aby było po staremu, doskonale, także sprawdzi się kamienny, lub ceglany kominek w salonie. Jeżeli chodzi o dominujące kolory to przeważnie są to beże, szarości, écru, blade odcienie różu i biel. Urozmaiceniem są romantyczne wzory z motywem aniołków, kwiatów, serduszek lub delikatna kratka, pojawiające się na firanach, narzutach, zasłonach, poduszkach dekoracyjnych. Odrobinę romantyzmu wprowadzą również wstążki np. zawiązane w kokardkę wokół zasłony.

Jeżeli chcesz, żeby Twój dom był utrzymany w delikatnym, subtelnym i oryginalnym stylu zdecydowanie postaw na shabby chic.