Wady i zalety pieców węglowych.

Piec na węgiel to z pewnością urządzenie z którym każdy w swoim życiu miał większą lub mniejszą styczność. Piec grzewczy zasilany węglem nadal jest w naszym kraju niezwykle popularny.

Ruszty piecowe to jedna z zalet pieców węglowych

Szczególnie wielką popularnością cieszy się piec żeliwny. Szacuje się obecnie, że piec węglowy wykorzystywany jest w około 60% gospodarstw domowych, a więc jest to nadal dominujący udział w rynku pomimo starzenia się tej technologii i małej wygody użytkowania. Sprawdźmy jakie są największe wady oraz zalety pieców na węgiel i co sprawia, że mimo innych ciekawych technologii to właśnie piec na węgiel jest w Polsce cały czas najbardziej popularny. Przede wszystkim jeśli chodzi o zalety to największą korzyścią jest tutaj przede wszystkim cena. Cena związana zarówno z instalacją oraz z eksploatacją. Piece węglowe są jedną z najtańszych metod ogrzewania, a węgiel jest najtańszym surowcem służącym do opału. Węgiel ma zresztą bogate tradycje w naszym kraju, gdyż używa się go w Polsce już od kilkudziesięciu lat, a jesteśmy krajem, który jest niezwykle bogaty w jego zasoby. Do węgla mamy po prostu zaufanie i niechętnie decydujemy się na inne technologie grzewcze. Tak naprawdę na niskich kosztach instalacji i eksploatacji zalety tej technologii się kończą. Jeśli chodzi o wady to jest nią przede wszystkim bardzo niski komfort obsługi tej technologii. Nie znam człowieka, który w środku nocy lubi schodzić do kotłowni, otwierać drzwiczki piecowe i napełniać ruszty piecowe węglem, a następnie spędzić kilka minut na sprzątaniu i myciu rąk, gdyż posiadanie pieca węglowego wiąże się ze wszechobecnym brudem. Węgiel jest również mało ekologicznym surowcem i Unia Europejska coraz częściej grozi nam wysokimi karami za nadmierną emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Pojawiły się co prawda piece z automatycznym podajnikiem na ekogroszek, jednakże nadal nie jest to technologia tak bezproblemowa jak chociażby gaz czy prąd.