Pozyskiwanie dotacji unijnych czy może jednak wkład własny?

Po dofinansowania z Unii Europejskiej sięgamy często coraz częściej i czasami nawet nie przemyślimy dobrze tego rozwiązania, a później tego żałujemy. Dofinansowanie unijne dla małych firm i dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej można osiągnąć względnie łatwo jeśli ma się dobry projekt. Jak napisać projekt o dofinansowanie?

Czy dofinansowania unijne dla małych firm to dobry pomysł?

To zagadnienie jest tak skomplikowane, że nawet specjalizującym się firmom od pozyskiwania funduszy zewnętrznych zajmuje to często grubo ponad dwa tygodnie, a co dopiero zwykłemu śmiertelnikowi nie obytemu z zagadnieniami prawnymi i trudnym językiem ekonomicznym. Często się dzieje, że dostając wymarzoną dotację nie mamy za bardzo pojęcia co dalej, a działać trzeba, bo dotacja może zostać zabrana. Szczególnie ważne są tutaj dofinansowania unijne dla małych firm oraz średnich przedsiębiorstw. Niewątpliwie wadą dotacji na rozkręcenie firmy jest to, że musimy się trzymać wszystkiego co zostało zaplanowane w projekcie. Dotacje nie dają w ogóle poczucia elastyczności, a przecież sytuacja na rynku może się dynamicznie zmieniać z miesiąca na miesiąc. Problem tkwi także w czasie jaki mija od złożenia do uzyskania pieniędzy z dotacji. Trwa to często kilka miesięcy, a w tym czasie musimy mieć już założoną firmę. Utrzymanie jej bez wkładu własnego często kosztuje. Czasami lepiej jest się wstrzymać i odłożyć nieco więcej pieniędzy, aby mieć wkład własny lub po prostu wziąć kredyt i przeznaczyć pieniądze w dokładnie taki sposób w jakich chcemy. Można się także wspomóc mniejszą zazwyczaj dotacją z urzędu pracy, ale za to nie jest ona tak kłopotliwa w otrzymaniu i utrzymaniu jak ta z Unii Europejskiej. Badania jednoznacznie pokazują, że na rynku lepiej radzą sobie firmy, które na rynku wystartowały bez jakichkolwiek dotacji. Wszystko przez to, że firmy te są zależne tylko od siebie, a wszelkie dotacje zawsze uniemożliwiają podjęcie niektórych ruchów.

Jeśli chodzi o dotacje na rozpoczęcie działalności to zdarzały się też absurdy za jakie można uznać chociażby dotację w wysokości 40 tysięcy złotych na budowanie zamków z piasków czy kilkaset tysięcy złotych na hodowlę krów w jednej z gier przeglądarkowych. Jeśli staramy się o dotację to warto jest dobrze to przemyśleć, a najlepiej mieć stabilną pozycję finansową oraz dobrze napisany projekt.