Budownictwo drewniane w Polsce

Domy z drewna stają się coraz popularniejszym wyborem na polskim rynku budowlanym, szczególnie w przypadku tych regionów Polski, w których dobrej jakości drewno jest stosunkowo łatwo dostępne, a jego cena utrzymuje się na umiarkowanym poziomie. Jeżeli w danym regionie mamy do czynienia z trudnościami w zakresie dostępu do dobrego gatunkowo drewna to możemy liczyć się z tym, że koszty poniesione w związku z budową mogą być znacznie wyższe.

Budownictwo drewniane w Polsce odradza się niczym feniks z popiołów

Oczywiście sytuacja w tym zakresie stopniowo się zmienia, ale przemysł drzewny i liczba tartaków jest w Polsce dosyć ograniczona. Podmioty działające na rynku są jednak w stanie dostrzec pojawiające się oczekiwania i dzięki temu taki stan rzeczy ulega zauważalnym zmianom. Oprócz samej budowy, coraz większą popularnością cieszą się pozostałe usługi związane z konstrukcjami drewnianymi. Przykładem mogą w tym kontekście być chociażby remonty domów drewnianych przeprowadzane w ostatnich latach coraz częściej. Dynamiczny wzrost tego typu inwestycji sprawia, że remont domu drewnianego to usługa, które coraz częściej pojawia się w ofertach wielu firm z branży budowlanej. Zazwyczaj przebudowa domu drewnianego nie generuje nadmiernych kosztów, więc wiele osób chętnie decyduje się na tego rodzaju zabiegi w celu dostosowania zakupionej nieruchomości do swoich potrzeb. Podobnie wygląda renowacja domów drewnianych i odświeżanie tych nieco starszych. Niestety można wskazać wiele przypadków, w których ludzie traktują cenę zakupu takiego domu jako nadrzędny element przy dokonywaniu wyboru. Pod wpływem takiego nastawienia często decydują się na zakup starych budynków o niezbadanym stanie technicznym. Warto w tym momencie wspomnieć, że remont starego drewnianego domu jest w niektórych przypadkach po prostu nieopłacalnym krokiem, gdyż za podobne pieniądze można by wybudować cały dom od nowa. W przypadku budownictwa drewnianego w naszym kraju mamy do czynienia ze zdecydowaną dominacją budynków mieszkalnych nad obiektami użytkowymi o charakterze komercyjnym.

Pomimo wzrostu zainteresowania budownictwem drewnianym, drewno w dalszym ciągu jest przede wszystkim wykorzystywane do budowy domów o stosunkowo niedużej powierzchni. Być może z czasem taki stan rzeczy odejdzie w niepamięć i różnorodność wznoszonych z drewna budynków będzie znacznie większa niż obecnie.