Ogrzewanie elektryczne – wady i zalety

Ostatnio jednym z bardzo popularnych tematów w magazynach i portalach zajmujących się tematyką budowlaną jest temat ogrzewania elektrycznego. Wszyscy znamy wady i zalety pieców na węgiel, czy ogrzewania pompami ciepła, ale co z ogrzewaniem elektrycznym? Nie jest ono bardzo rozpowszechnione, więc i informacji na jego temat jest niewiele, szczególnie mało jest informacji od samych użytkowników.

Jakie są wady i zalety popularnego ostatnio ogrzewania elektrycznego?

W związku z tym sami musimy sobie radzić i zdać się na informacje podawane przez firmy produkujące grzejniki elektryczne. Jakie są zalety ogrzewania elektrycznego? Jest to system nie wymagający obsługi, czyli schodzenia do piwnicy czy kotłowni i dosypywania materiału grzewczego, ani dolewania oleju. W związku z tym nie musimy się martwić, czy w okolicy znajduje się jakiś skup węgla lub koksu, ani jak przetransportujemy te worki z miałem. Jest więc to system niekłopotliwy i nieangażujący. Poza tym grzejniki dekoracyjne będę pięknie wyglądały w naszym pokoju i stanowiły niespotykaną ozdobę, co jest dodatkową zaletą ogrzewania elektrycznego. Szeroki wybór grzejników na pewno jest wielką zaletą ogrzewania elektrycznego. Nie każdemu na tym zależy, ale warto o tym wspomnieć, opisując ogrzewanie elektryczne. Poza tym, nie zawsze mamy możliwość podłączenia gazu, a prąd zawsze musimy mieć podciągnięty, zatem za jednym zamachem uda nam się załatwić dwie rzeczy. Nie każdego stać na kupienie pompy ciepła, kotła olejowego, czy pieca na miał węglowy, więc ogrzewanie elektryczne jest wtedy dobrą alternatywą. Poza tym grzejniki ozdobne nie są wcale dużo droższe od tradycyjnych, więc nie musimy się martwić, ze ta część instalacji grzewczej pochłonie więcej pieniędzy. Jakie są wady ogrzewania elektrycznego? Przede wszystkim nie jest to najtańszy rodzaj ogrzewania, przykładowo pompa ciepła jest dużo tańsza w eksploatacji.

Problem pojawia się również kiedy są awarie prądu. Wtedy nie tylko nie mamy światła, czy nie możemy korzystać z kuchenki, ale również nie mamy ogrzewania, co w zimie jest bardzo niefortunne.