Zagrożenia w transporcie

Bezpieczeństwo na drogach to dziś jeden z głównych tematów dotyczących transportu drogowego. Złej jakości drogi, nieustannie łatane wyrwy, wąskie jezdnie stwarzają zagrożenie dla życia i zdrowia kierowców, pasażerów i pieszych.

Co może nam zagrażać w podróży?

Po drogach poruszają się samochody osobowe, samochody ciężarowe oraz autobusy PKS czy busy prywatnych linii. Busy dokonują przewozu pasażerów na trasach międzymiastowych i międzynarodowych. Firma, która ma w swojej ofercie na przykład busy z Polski do Holandii, busy z Polski do Niemiec lub innych krajów Unii Europejskiej, musi posiadać odpowiednie certyfikaty, licencje, sprawny tabor samochodowy oraz zaplecze techniczne no i oczywiście dobrych kierowców. Firmy zajmujące się komunikacja pasażerską zarówno w kraju jak i poza granice Polski prześcigają się w ofertach. Proponują bardzo często na przykład odbiór pasażera z miejsca zamieszkania, przewóz z adresu na adres. Dla przykładu busy do Holandii z Olsztyna mogą kierować się po pasażera do pobliskiej mniejszej miejscowości, co nie naraża klienta na konieczność dojazdu do dużego miasta. Nowoczesne busy Niemcy-Polska są wyposażone w komfortowe fotele, klimatyzację, aby wiele godzin jazdy było możliwie jak najmniej uciążliwe. Proponują także dodatkowe ubezpieczenie pasażerów z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie bagażu, wszystko by przyciągnąć do siebie klienta. Busy do Niemiec czy też busy do Holandii, ostatnio coraz bardziej popularne kierunki wyjazdów do pracy, są pojazdami, w których maksymalnie może jechać do dziewięciu osób razem z kierowcą. Niestety często dochodziły do wiadomości publicznej informacje o przeładowanych busach, szczególnie na trasach krajowych, przewożących na przykład pracowników, co w bardzo wysokim stopniu narażało ich życie i zdrowie.

W momencie wypadku drogowego pasażerowie przeładowanego busa praktycznie nie mają szans na wyjście z takiego wypadku bez szwanku. Można odwoływać więc tylko do sumienia właścicieli firm, którzy czasem czują się bezkarni stawiając na większy zysk.