Przedszkole publiczne czy prywatne?

Najważniejsze, żeby przedszkole było dobre. Ale jak je rozpoznać? Trzy czy cztery lata w przedszkolu spędzi nasza pociecha. To kawał życia dla małego człowieczka. No i powód, który budzi u rodziców wiele wątpliwości. Czym się rożni przedszkole publiczne od niepublicznego?

W  dzisiejszych czasach mamy możliwy wybór – gdzie posłać dzieci – do przedszkola publicznego czy może prywatnego?

Przede wszystkim inne instytucje je finansują. Przedszkola publiczne zazwyczaj należą do samorządu czy gminy. Niepubliczne przedszkole może finansować firma, spółka czy fundacja i wiele innych. Nawet osoby fizyczne. W przedszkolu publicznym są sztywne godziny, w których dziecko może przebywać a w prywatnym coś takiego nie obwiązuje. Przedszkola niepubliczne działają na podobnych zasadach jak publiczne. Podlegają wszystkim kontrolom jak publiczne. Odgórnie określane jest jaka powierzchnie, mebelki, toalety czy jedzenie trzeba zapewnić dzieciom. Na sposób podejścia do dzieci nie ma wpływu to czy przedszkole Bydgoszcz jest publiczne czy nie. W Bydgoszczy funkcjonują i jedne i drugie, choć z pewną przewagą niepublicznych. O jakości opieki w przedszkolu nie decyduje to jak jest finansowana tylko zaangażowanie nauczycieli. Nawet przy licznej grupie i małym budżecie można sprawić, że dzieci rozwijają się prawidłowo. np. zwiedzanie remizy czy nauka przechodzenia przez pasy z policjantem nie wymaga dużej ilości funduszy, a dla takich maluchów jest bardzo atrakcyjna. Znaleźć naprawdę dobre przedszkole można pytając znajomych rodziców. Bydgoszcz jest dużym miastem i naprawdę wiele jest przedszkoli w tym mieście. Jeśli znajomy rodzic miło je wspomina, to jest bardzo dobrą wskazówką. Jeśli chcemy wyprać przedszkole prywatne warto sprawdzić jaki program realizują i czy jest to program ministerialny.

Ważną rzeczą jest to jak wykwalifikowana jest kadra i kto je kontroluje. Można też sprawdzić jakie zajęcia dodatkowe oferuje przedszkole dzieciom w ramach czesnego. Przedszkole to ważny okres w życiu dziecka więc warto je wybrać jak najlepiej.