Panele fotowoltaiczne ogólnie.

Najczęściej używanymi w Polsce panelami są te produkowane z wykorzystaniem krzemu. Inaczej nazywają się PV. Mamy tutaj do wyboru panele mono i polikrystaliczne. Również rodzajem paneli, choć mniej popularnych są panele w technologii cienkowarstwowej.

Wszystko o panelach fotowoltaicznych

Bateria słonecznaW domu używa się mniejszych paneli. Najlepsze jest to, ze gwarancja obejmuje od 10 do 25 lat. Gwarancja ta zapewnia serwis przy wszelkich wadach produktu. W informacjach znajduje się wzmianka, ze panele przez pierwsze 10 lat będą produkowały 100% mocy, dopiero po 10 latach produkcja spadnie do 90% a po kolejnych 15 latach do 80%. W rzeczywistości wygląda to tak, że po 23 latach spadek na poziomie 9%.. Żywotność takiego sprzętu przewiduje się na 25 lat. Niektóre panele słoneczne działają nawet po 50 latach . Nowoczesne sposoby produkcji gwarantują dłuższą żywotność niż tych z lat 80. takie panele są bezawaryjne, dzięki temu że nie ma w nich elementów ruchomych. Przy wyborze paneli warto zwrócić uwagę na jakość. Nie warto oszczędzać kilku złotych, gdyż jakość szybciej nam się zwróci poprzez większy zysk mocy. Cena takich paneli waha się od 650 zł za słaby panel do nawet 1300 zł za dobrej jakości sprzęt. No i mamy jeszcze do wyboru panele różnego rodzaju, a w zasadzie jednego z trzech, a mianowicie albo panelu monokrystalicznego, polikrystalicznego i amorficznego. Te pierwsze to panele wykonane z krzemu monolitycznego. Mają dobra sprawność, co przekłada się na małą powierzchnie takiego panelu. Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne zbudowane są z wykrystalizowanego krzemu. Są tańsze niż panele monokrystaliczne no i co za tym idzie mają mniejszą wydajność. Panele amorficzne inaczej cienkowarstwowe są najtańszą technologią w tej dziedzinie. Mają małą masę i są elastyczne. Druga cecha sprawia, że nie potrzebują wzmacniającej ramy. Niestety zajmują dużo miejsca. Bateria słoneczna (panele słoneczne)działaj tak samo na zasadzie kolektora i ogniwa słonecznego.

Kolektor zbiera energie i konwertuje .ją na ciepło. Takie ciepło ogniwo przerabia na energie elektryczna, która jest rozprowadzana po sieci elektrycznej w naszym domu