Elektrownie niekonwencjonalne

Zwłaszcza w świecie w którym utrzymanie elektrowni konwencjonalnych staje się coraz droższe i bardziej wymagające ze względu na ich wiek, i spadającą z tego powodu ich efektywność i ergonomia. Jednocześnie ze względu na powoli, acz nieubłaganie kończącą się bazę surowców naturalnych takich jak ropa, węgiel czy gaz. Te trzy wyjątkowo istotne surowce stanowią podstawę gospodarki każdego rozwijającego się państwa. Im mniej go jest, i im większe jest jego zapotrzebowanie, tym trudniejsze i bardziej niebezpieczne staje się jego wydobywanie. Jednocześnie aż strach pomyśleć jak będzie wyglądać świat, gdy zabraknie tych trzech – najważniejszych dla energetyki surowców.

Elektrownie fotowoltaiczne sposobem na tani prąd

Nasz świat z roku na rok staje się coraz bardziej techniczny i zelektryfikowany i już dziś ciężko wyobrazić sobie jaki miałby kształt jakby zabrakło takiej energii. Już dziś wiele osób praktycznie nie potrafiłoby funkcjonować bez elektryczności, a część… nawet żyć.
Dla tego w trosce o przyszłe lata warto jest podjąć się takich działań jak skierowanie przemysłu energetycznego na tory OZE – odnawialnych źródeł energii, które potrafią wykorzystać energię, która nas otacza i istnieje w sposób naturalny a jej zasoby są praktycznie nieskończone. Takie siły jak wiatr, woda czy energia geotermalna stanowią przyszłą podstawę nowoczesnej gospodarki, a na dachach niemal każdego budynku będziemy mogli zastać ogniwa fotowoltaiczne zapewniające zasilanie przynajmniej dla części urządzeń znajdujących się w środku.
Przyszła elektrownia słoneczna, a właściwie elektrownia fotowoltaiczna opierać się będzie na zjawisku fotowoltaiki. Fotowoltaika to zjawisko pojawiania się napięcia na warstwie pomiędzy dwoma półprzewodnikami, na które padają promienie światła słonecznego. Taki efekt obecnie sprowadzono do pojedynczego ogniwa, które osiąga grubość kilku milimetrów a przy boku o długości około 10 centymetrów.

Takie pojedyńcze ogniwo nie zapewnia wielkiej mocy, jednakże odpowiednie połączenie i zgrupowanie kolejnych ogniw w baterie powoli na uzyskanie znacznie większych napięć oraz mocy, które mogą zostać zastosowane do zasilenia budynku. Jednocześnie zapewniają dodatkowy zysk dla właściciela układu, który zyskuje oszczędność w kosztach energii nawet o kilkanaście procent oraz niezależność od konwencjonalnych źródeł energii.