Usługi księgowe – rozliczenia rocznych deklaracji podatkowych

Oferty biur rachunkowych obejmują nie tylko prowadzenie książki przychodów i rozchodów, ewidencji ryczałtowanej oraz ksiąg handlowych. Firmy, które zajmują się księgowością, świadczą także szereg innych usług. Biura wzbogacają prowadzenie ksiąg rachunkowych o kompleksową obsługę spraw kadrowo-płacowych, sporządzanie rocznych bilansów finansowych, rozliczeń dla Urzędu Statystycznego.

Usługi księgowe – co wchodzi w ich skład?

Początek roku zwykle przynosi wiele pracy związanej z rozliczeniami rocznych deklaracji podatkowych. Biuro rachunkowe tego typu usługę najczęściej kieruje w stronę przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą oraz w stronę spółek. Roczne rozliczenia PIT wykonują również osoby fizyczne. Jednak przepisy, obowiązujące od 2015 roku, nakładają na biura rachunkowe i doradców podatkowych obowiązek ewidencjonowania na kasie fiskalnej transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych. Wiele biur zrezygnowało więc z obsługi klientów prywatnych. Zakup kasy fiskalnej bywa bowiem kłopotliwy i nieekonomiczny w przypadku, gdy klientami biur rachunkowych są przede wszystkim przedsiębiorcy, z którymi można rozliczać się na podstawie faktur VAT. Kilkanaście zleceń rocznie od klientów indywidualnych nie zwróciłoby nakładów na kasę fiskalną. Zwłaszcza, że deklaracje podatkowe większość osób prywatnych wykonuje samodzielnie, ponieważ na rynku, bez problemu, można znaleźć programy PIT, które są intuicyjne w obsłudze i pozwalają wypełnić deklarację bez konieczności znajomości przepisów podatkowych. Biura świadczące prowadzenie ksiąg rachunkowych wrocław zwykle jednak wykonują rozliczenia PIT 11 dla pracodawców. Firmy zatrudniające wielu pracowników rezygnują raczej z samodzielnego przygotowywania informacji PIT-11, ponieważ byłoby to zbyt czasochłonne. Biura rachunkowe wykonują także rozliczenia PIT od działalności gospodarczej (najczęściej jest to PIT-36).

Księgowa pomaga klientowi dobrać korzystną formę rozliczeń, wyszukać obowiązujących ulg, z których może skorzystać. Biuro rachunkowe powinno także podpowiedzieć, które koszty uzyskania przychodów przedsiębiorca może odliczyć od podatku. Są to m.in. środki trwałe czy koszty poniesione na reklamę.