Rodzaje powietrznych pomp ciepła

W każdym domu w naszym klimacie niezbędne jest ogrzewanie. Sezon grzewczy trwa kilka miesięcy, a odpowiednia temperatura otoczenia jest konieczna do utrzymania dobrego stanu zdrowia domowników, ma także olbrzymi wpływ na ich samopoczucie.

Jakie rozróżniamy pompy ciepła?

Przy wyborze metody ogrzewania naszego gniazdka warto wziąć pod uwagę powietrzne pompy ciepła. Dzielimy je na dwie grupy. Pierwszą z nich są pompy ciepła powietrze powietrze. Ich zadaniem jest pobieranie ciepła z zewnątrz i transport go do wewnątrz. Sposób ich działania można porównać z działaniem klimatyzatora – różnią się od nich jedynie tym, że powietrze w budynku jest ogrzewane, a nie chłodzone oraz faktem, że powietrze doprowadzane jest do budynku, a nie jak przypadku klimatyzatora usuwane z niego. Pompa ciepła powietrze woda to kolejny wariant grzewczy, który możemy wziąć pod uwagę, budując dom. Jej działanie polega na pobieraniu ciepła z powietrza obecnego na dworze i dostarczanie go do domu, przy czym pompa ciepła woda powietrze może być odpowiedzialna zarówno za podnoszenia temperatury panującej w budynku (najskuteczniej – przez ogrzewanie podłogowe), jak i może skutecznie podnosić temperaturę wody w zbiornikach, co zapewni stały dostęp ciepłej wody niezależnie od pogody na zewnątrz.

Dużą zaletą, jaką posiada pompa ciepła powietrze woda jest szeroki zakres temperatur, w których skutecznie działa – ogrzanym domem oraz wodą możemy cieszyć się nawet wtedy, gdy na zewnątrz panują znaczne mrozy, gdyż pompie niestraszne są temperatury nawet rzędu minus dwudziestu stopni.