Tatuaż i jego usuwanie laserem – nie dla kogo?

Wykonanie tatuażu nie powinno mieć miejsca w kilku istotnych okolicznościach. Należy także od razu wziąć pod uwagę, że usuwanie tatuaży nie jest najprzyjemniejszym i najłatwiejszym zabiegiem, chociaż współcześnie wykonuje się to laserem i jest nie jest to tak bolesne jak dawniej. Tatuaży nie powinny sobie robić osoby mające takie choroby jak: rak, wirusowe zapalenie typu B i C, noszące wirusa HIV, epilepsja, mające problemy ze słabą krzepliwością krwi, mające różnego rodzaju choroby serca i układu krążenia, ze stanami pooperacyjnymi czy rozległymi ranami na ciele, w trakcie przeziębienia, grypy, anginy – ze względu na osłabioną odporność, co może doprowadzić do zaognienia choroby.

Na co uważać przed wytatuowaniem ciała, aby zabieg laserowy nie był konieczny?

laserPrzed jak i po wykonaniu tatuażu należy przestrzegać pewnych zaleceń: nie powinno się zażywać leków rozrzedzających krew (aspiryna) czy przeciwzakrzepowych. Ponadto przeciwskazaniem dla osoby do wykonania tatuażu są: osłabienie, antybiotykoterapia, ciąża i okres miesiączki, takie choroby skóry jak: egzema, liszaje, atopowe zapalenia skóry, rumieniec, pokrzywka, łuszczyca, grzybica, trądzik (miejsca, w których się rozprzestrzenił). Do zabiegu wykonania tatuażu dyskwalifikuje także przebywanie pod wpływem alkoholu lub środków wpływających na świadomość; spożywanie alkoholu min. 2 dni przed zabiegiem; cukrzyca (ze względu na gorsze gojenie się ran), korzystanie z solarium, które wykorzystuje promieniowanie inne od tego emitowanego przez laser, minimum 7 dni przed zabiegiem (zdarzało się, że tusz nie był dobrze przez skórę przyjmowany lub w ogóle nie można było wprowadzić tuszu pod skórę).

Dodatkowo wykonanie tatuażu wiąże się z pewnymi zagrożeniami jak zakażenia skóry i tkanki podskórnej, możliwość rozwoju blizn, keloidów, rozerwanie skóry, odczyny alergiczne, kontaktowe zapalenie skóry, ponadto miejsca tatuowane ulegają 30 razy częściej zrakowaceniu, a sam tatuaż ogranicza możliwość przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. Należy także bardzo dobrze zastanowić się jak taka ozdoba będzie wyglądać za 10, 20 czy 30 lat, by nie trzeba jej było za jakiś czas usuwać laserem. Najlepiej jest przed udaniem się do studia tatuażu wybrać się do lekarza dermatologa, który wyjaśni jakie są przeciwwskazania i skutki uboczne wykonania takiego zabiegu upiększającego. Dodatkowo powinien uświadomić jakie zagrożenia wiążą się z wykonaniem tatuażu i jak wygląda usuwanie tatuaży. Należy także rozejrzeć się za studiem wyposażonym w sprzęt i doświadczonym.

Jeżeli jednak zdecydowaliśmy się na tatuaż i chcielibyśmy go usunąć, mamy jeszcze szansę, aby to zrobić. W każdym mieście, w którym znajduje się dobry salon tatuażu, zlokalizowana jest też klinika medycyny estetycznej, która podejmie się jego usunięcia. Tak jest w Bydgoszczy. Jak pokazują statystyki, większość osób, które decyduje się na ten zabieg wykonywany przy użyciu lasera, robi to do 8 lat po wykonaniu tatuażu. W Bydgoszczy dane prezentują się podobnie. Obecnie na 15 osób, które decyduje się wykonać tatuaż, 1 podejmuje decyzję, aby go usunąć. Jak widać, kliniki piękna w Bydgoszczy nie mogą narzekać na brak klientów – pacjentów, którzy pragną usunąć pewną grafikę lub napis ze swojego ciała.

.