Sprytne systemy okienne

Moda na inteligentne domy zatacza coraz szersze kręgi, dotyczy to nie tylko domów budujących się na całym świecie, ale także tych w polskiej wersji. Trend ten można zaobserwować na przykład w Rudzie Śląskiej, gdzie powstaje coraz więcej tych budynków. Polacy przekonują się do takich nowoczesnych rozwiązań, bo dzięki nim chronią środowisko i jednocześnie mogą sporo zaoszczędzić. Co prawda w początkowej fazie budowa domu z takich materiałów wiąże się ze sporym nakładem kosztów, ale należy zaznaczyć, że energooszczędne materiały pozwalają w przyszłości obniżyć rachunki za prąd, ogrzewanie i wodę.

Jak działają inteligentne systemy okienne?

Każdy taki dom w wersji pasywnej nie może się obejść bez inteligentnego systemu okiennego. Na pierwszy rzut oka takie okna nie wyróżniają się niczym nadzwyczajnym. Kiedy jednak bliżej przyjrzymy się ich parametrom i gdy poznamy wszystkie funkcje, to natychmiast się do nich przekonamy. Co zatem potrafią takie systemy?

Przede wszystkim bardzo prosto się je obsługuje. Pomimo tego, że są naszpikowane technologią wystarczy jeden pilot i mały panel sterujący. Poza tym okna mogą same się otwierać lub zamykać. Wystarczy je odpowiednio zaprogramować i gdy nie ma nas w domu z jednej strony zapewnimy sobie wentylację wszystkich pomieszczeń, a z drugiej damy sygnał potencjalnym włamywaczom, że jednak jesteśmy. Okna mające czujniki deszczu będą się także same zamykały w przypadku wystąpienia opadów atmosferycznych. Ta opcja sprawdzi się szczególnie w przypadku okien w wersji dachowej. Jakby tego było mało wszystkie te funkcje mogą być sterowane za pomocą naszych telefonów. Wystarczy pobrać specjalne aplikacje i wszystko będziemy mieli pod kontrolą. System ten może także obejmować antywłamaniowe rolety. Nimi również można sterować za pomocą jednego przycisku na pilocie. Jeżeli na przykład nasz salon jest od strony południowej i jeśli po powrocie do domu w upalny dzień będziemy chcieli wejść do chłodnego pomieszczenia, to będąc w pracy całkowicie opuścimy rolety.

Wybór takich nowoczesnych rozwiązań staje się coraz bardziej powszechny, i śmiało można stwierdzić, że już za kilka lat w każdym nowo powstałym budynku będą takie produkty.