Kalikarpa, czyli pięknotka

Jednym z piękniejszych krzewów ozdobnych, które warto posadzić w ogrodzie jest kalikarpa nazywana także pięknotką. Ogrody, w których posadzono pięknotkę przyciągają mocno uwagę, gdyż ozdobą tej rośliny są jaskrawo fioletowe owoce, które pojawiają się na roślinie w październiku. Roślina jest nimi pokryta aż do grudnia, a więc zdobi ogród wtedy, kiedy w ogrodzie jest już niewiele ozdobnych roślin.

Kalikarpa

 

ogródPięknotka pochodzi z Azji wschodniej, w naturalnym środowisku występuje także w południowo-wschodnich i środkowych częściach Ameryki. Roślina dorasta do wysokości 4 m. Jesienią zdobią ją fioletowe owoce, latem niewielkie kwiaty w kolorze liliowym. Roślina najobficiej kwitnie w okresie długiego i upalnego lata, po takim lecie jest więc mocno pokryta owocami. Wzrost pięknotki jest powolny, nadaje się więc do nasadzeń w grupach.
Kalikarpę możemy sadzić w towarzystwie szczodrzeńca, budlei Dawida lub ognika szkarłatnego.Takie nasadzenie powoduje także, że rośliny zapylają się wzajemnie, tym samym wzrasta ilość owoców. Krzew najlepiej rośnie na słonecznych miejscach. Wymaga okrycia przed nadejściem zimy. Podstawę krzewu należy obsypać ziemią ogrodową podobnie, jak obsypujemy róże, zabezpieczyć należy także pędy rośliny owijając je włókniną. Ziemia ogrodowa to podstawa ponieważ nasza gleba nie jest sprzyjająca.
Na rynku dostępne są także mrozoodporne odmiany pięknotki, które polecane są do sadzenia w ogrodach znajdujących się we wschodnich rejonach naszego kraju. Do zimoodpornych odmian pięknotki należy między innymi pięknotka rozwidlona. W szkółkach ogrodniczych dostępne są także inne odmiany tej rośliny. Do szczególnie atrakcyjnych odmian należy między innymi odmiana dichotoma. Odmiana ta charakteryzuje się jasnozieloną barwą liści, roślina osiąga wielkość 1,5 m.

Wśród odmian pięknotki na uwagę zasługuje także odmiana Japonica Leucocarpa, która jako jedyna wśród pięknotek nie wydaje fioletowych, ale białe owoce. Odmiana ta osiąga także wielkość 1,5 m. Najczęściej w polskich ogrodach sadzona jest wolno rosnąca odmiana Bodinieri Profusion o bardzo interesującej barwie liści.

Temat ten jest rozwinięty na stronie top-garden.pl