Zdjęcia ślubne – dawniej i obecnie

Zdjęcia upamiętniające dzień ślubu to jedna z najważniejszych pamiątek, jakie przechowywane są w rodzinie. Upamiętniają kluczowy moment w życiu każdej pary, są symbolicznym znakiem początku wspólnego życia, założenia rodziny. Można śmiało powiedzieć, że sporządzanie ślubnych fotografii ma niemal tak długą tradycję, jak robienie zdjęć w ogóle. W wielu zbiorach rodzinnych odnaleźć można przecież maleńkie, pożółkłe i zniszczone przez upływ czasu lub inne szkodliwe czynniki, ślubne zdjęcia pradziadków, pochodzące nawet z wczesnych lat XX wieku.

Zdjęci ślubne – Historia

Zwyczaj fotografowania młodych par, które złożyły uroczystą przysięgę małżeńską, był kultywowany przez całe ubiegłe stulecie. Najważniejsze kadry, jakie uwieczniał fotograf, to przede wszystkim ujęcia z kościoła czy też portrety tworzone podczas specjalnej sesji studyjnej. Wszystkie te sposoby uwieczniania tego ważnego wydarzenia odznaczały się jednak przede wszystkim prostotą. Przyczyn takiego stanu rzeczy można dopatrywać się w wielu aspektach, kwestiach obyczajowych, estetycznych, ekonomicznych, czy też czysto technicznych.
Obecnie sporządzane zdjęcia ślubne prezentują się na ich tle znacznie bardziej bogato, pomysłowo i kolorowo. Do wykonywania zdjęć z uroczystości ślubnych podchodzi się obecnie w sposób bardziej artystyczny, traktuje się je jako wyzwanie dla kreatywności fotografa. Państwo młodzi chcą obecnie poczuć się potraktowani w sposób wyjątkowy, dlatego raczej odchodzi się od klasycznych i sztywnych sesji studyjnych. Aprobatę współczesnych młodych par zyskują pomysły, by wykonane zdjęcia sprawiały wrażenie złapanych niejako przy okazji, na gorąco, spontanicznie.

Wynika stąd trudność zadania fotografa, który musi stworzyć album pełen zdjęć tego rodzaju, w którym jednocześnie zabraknie kadrów nieudanych, przechowujących ujęcia niekorzystne i śmieszne w negatywnym znaczeniu tego słowa. Współczesne sesje ślubne to sprytnie i sprawnie uwiecznione prawdziwe chwile, które składają się na ten najważniejszych dzień w życiu kochającej się pary.