Do czego stosowana jest kamera termowizyjna

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych urządzeń. Bez wątpienia każde zostało stworzone w jakimś celu i jest tak samo ważne. Jednym z urządzeń, które zaliczane jest do rodzaju urządzeń grzewczych są kamery termowizyjne. Dzięki kamerze termowizyjnej możliwe jest dokonanie pomiaru temperatury w obrębie jakiegoś ciała lub obiektu.

 

Jak przeprowadzać pomiar – kamera termowizyjna

 

Jednak wiadomo, że taki pomiar nie jest bułką z masłem i wymaga specyficznych do tego warunków. Efektywność naszej pracy uzależniona jest od dokonania prawidłowej interpretacji wyników, jakie otrzymujemy w procesie termowizji. W szczególności warunki do tej termowizji mają diametralne znaczenie, ponieważ istnieją duże różnice, które są ukształtowane faktem przeprowadzenia pomiaru w pomieszczeniach orz otwartej przestrzeni, oraz wpływ tutaj jest warunków atmosferycznych. Pierwszym warunkiem, który musi zostać spełniony to panowanie stabilnych warunków pogodowych. Jeżeli pogoda jest bezwietrzna oraz jeżeli temperatura powietrza jest względnie stała, to zinterpretowanie wyników będzie bardzo łatwe. Jednak jakie czynniki utrudniają znacząco wykonanie dobrego pomiaru? Z pewnością jest to przeprowadzanie procesu termowizji w przegrzanych pomieszczeniach. Maksymalna temperatura, która może panować w pomieszczeniu, aby pomiar mógł dojść do skutku to pięćdziesiąt stopni Celsjusza. Wiadomo, iż zbyt wysoka temperatura ma wpływa także na komfort osoby przeprowadzającej pomiar. Wiadomo, iż gdy pada deszcz lub śnieg, to ma on wpływ na zmniejszenie temperatury obiektów. Również jeżeli pogoda jest zbyt wietrzna, to warstwa powietrza jest zdmuchiwana z obiektu i zostaje zastąpiona nową warstwą, która nie zaadaptowała się jeszcze do nowego obiektu. Znaczenie ma także na wpływ pomiaru wilgotność powietrza.

Za jej sprawą dochodzi do zmiany właściwości transmisyjnych i dochodzi do osłabienia sygnału, który odbiera kamera termowizyjna. Podobne znaczenie mają także różnego typu zanieczyszczenia jakimi są sadza, dym, pył oraz kurz. Niektóre opary mające wysoką emisyjność i będące nieprzenikalne, ingerują także w poprawy odczyt wyników.